خاکپور ، قطبی و کی روش در وقت های اضافه

0

تیم ملی امید ایران در کمال ناباوری با بازی های خوبی که تاکنون در مسابقات مقدماتی المپیک ریو ۲۰۱۶ از خودش نشان داد، به تیم ملی ژاپن با نتیجه ۳-۰ باخت تا انتظار ایران برای رفتن به المپیک ۴۴ ساله شود؛ البته گفته می شود که قرار است فوتبال از المپیک حذف شود که در این صورت تیم ملی ایران دیگر روی المپیک را در عرصه فوتبال نخواهددید. نکته بعدی اینکه ایران در المپیک های ۱۹۸۰ مسکو و ۱۹۸۴ لس آنجلس امریکا به خاطر تحریمی که انجام داده بود حضور نداشت و حداقل می توانیم دلمان را با کسر این ۸ سال از ۴۴ سال التیام بخشیم.

اما در این میان، محمد خاکپور، افشین قطبی و کارلوس کی روش شباهت هایی در این زمینه دارند که اکنون برای شما بیان می کنیم، با سوت همراه باشید.

افشین قطبی – جام ملت های آسیا

تیم ملی ایران در جام ملت های آسیا که رهبری تیم را افشین قطبی در دست داشت توانست مرحله گروهی را پشت سربگذارد و به تیم ملی کره جنوبی برسد. قطبی که سال هابود که در کره مربیگری می کرد و همسرش هم کره ای است می گفت شناخت خوبی از تیم ملی این کشور دارد و می تواند ایران را به مراحل بعدی جام بفرستد. برنامه قطبی این بود که بازی را به وقت های اضافه و پنالتی ها بکشاند و از همان ابتدا تیم ملی به دنبال حفظ نتیجه ۰-۰ بود تا اینکه سوت وقت های اضافه بازی به صدا در آمد و آنجا بود که ایران در عین ناباوری گل خورد و بازی را واگذار کرد تا قطبی ایران را ترک کند.

محمد خاکپور – مقدماتی المپیک ریو ۲۰۱۶

محمد خاکپور هم در بازی مقابل ژاپن تقریبا چنین برنامه ای را داشت. البته تیم امید ایران در نیمه دوم تلاش زیادی را برای رسیدن به دروازه حریف انجام داد که با یک ضربه سری که ایران به تیرک دروازه ژاپن زد آه تمامی ایران را فراگرفت. خاکپور که دو تعویض خودش را برای وقت های اضافه نگه داشته بود فکر می کرد که می تواند حریف تیم ژاپن شود و آنها را در وقت های اضافه و بلکه در پنالتی غافلگیر کند اما این ژاپن بود که روی سرعت بازیکنانش توانست ۳ بار به گل برسد و ایران را برای همیشه از مقدماتی المپیک حذف کند.

کارلوس کی روش – جام ملت های آسیا

کارلوس کی روش هم چنین داستانی را تجربه کرده است البته با این تفاوت که کی روش به هر زوری که بود توانست بازی را به پنالتی ها بکشاند. بازی ایران – عراق که یکی از تراژدیک ترین بازی های تاریخ فوتبال ایران می تواند به حساب بیاید با گلی که رضا قوچان نژاد در دقیقه پایانی وقت های اضافه زد ۳-۳ مساوی شد تا ایران به پنالتی ها برود. جدای از اینکه اخراج بازیکن تیم ملی آن هم به خاطر اشتباه محض داور، روحیه بازیکنان را خراب کرده بود ولی مردم انتظار بردی شیرین داشتند تا از این بازی به عنوان یک نوستالژی به یاد ماندنی یاد کنند اما در پنالتی ها ایران باخت تا عراق به مرحله بعدی رقابت ها صعود کند.

 

به نظر شما این سناریو که ایران بازی را به وقت های اضافه آن هم مقابل تیم های شرق آسیایی بکشاند سناریوی خوبی برای فوتبال ایران است؟!

قرار دادن پاسخ