حاشیه نگاری مراسم توپ طلا

0

همگان مشاهده کردند که لیونل مسی بهترین بازیکن دنیا در سال ۲۰۱۵ معرفی شد و دست نیمار و کریس رونالدو از این جایزه دورماند. لیونل مسی برای پنجمین این جایزه را کسب کرد تا این بازیکن ۲۸ ساله آرژانتینی بیشتر از همیشه دست نیافتنی تر شود و کریس رونالدو باتوجه به سنی که دارد بعید است بتواند به این رکورد خاص هم حمله کند و آن را بشکند گرچه در این سال ۲۰۱۵ رکوردشکنی های زیادی را از کریس رونالدو شاهد بودیم.

اکنون به عملکرد کوتاه این سه بازیکن در سال ۲۰۱۵ می پردازیم:

لیونل مسی

مسی که امشب جایزه توپ طلا را کسب کرد در طول سال ۲۰۱۵ فراز و نشیب های فراوانی را تجربه کرد. او با تیم ملی آرژانتین نتوانست جام جهانی ۲۰۱۴ را کسب کند و از طرف دیگر در شیلی در مسابقات کوپاآمریکا هم توفیقی کسب نکرد تا تیم کشورش به یک طلسم بزرگ برای افتخارآفرینی ملی لیونل تبدیل شود.

البته او در سال ۲۰۱۵ با بارسلونا توانست سه گانه را کسب کند. آنها در لالیگا، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان توانستند قهرمان شوند و از طرف دیگر رئال مادرید بدون جام بماند تا این تیم با اخراج آنجلوتی وارد بحران شود.

مسی در ابتدای این فصل هم بدشانسی های فراوانی داشت. او در بازی ای که مقابل لاس پالماس داشت مصدومیت شدیدی به سراغش آمد و باعث شد که دو ماه از میادین دور بماند اما درخشش او در بازی هایی که در زمین حضور داشت می توانست هیئت رأی دهنده را راضی کند تا وی را برای پنجمین بار به عنوان بهترین بازیکن دنیا انتخاب کنند.

از این جهت می شود گفت که لیونل مسی با بارسلونا توانست جایزه های تیمی را کسب کند و از طرف دیگر در حوزه ملی بهتر از تیم های برزیل و پرتغال (که رقیبان او در این جایزه بودند) باشد.

نیمار

نیمار در سال ۲۰۱۵ مانند سال ۲۰۱۴ دارای فراز و فرودهای فراوانی بود. او در جام جهانی ۲۰۱۴ به عنوان یک وزنه مهم در تیم ملی برزیل حضور داشت و باتوجه به میزبانی این کشور از جام جهانی انتظار می رفت که بازهم مردم دنیا شاهد قهرمانی این تیم باشند اما مصدومیت نیمار در این مسابقات بدهنگام بود و باعث شد که آن نتیجه سنگین را مقابل آلمان قهرمان کسب کنند و باخت ناراحت کننده ای را داشته باشند.

اما در سال ۲۰۱۵ انتظار می رفت که با حضور نیمار در تیم ملی برزیل، این تیم بهتر بتواند در کوپاآمریکا بازی کند که بازهم این بازیکن بسیارجوان حاشیه ساز شد و با محرومیتی که در این بازی ها متوجهش شد تقریبا تا پایان بازی ها را از دست داد و می شود گفت که این بازیکن ستاره، موفقیتی در حوزه ملی نداشته است.

اما نیمار، پس از مصدومیتی که متوجه مسی شد به خوبی توانست به همراه لوئیس سوارز جای وی را در بارسا پر کند تا اینکه حتی بهترین گلزن لالیگا در این فصل باشد. موفقیت های او در ابتدای این فصل و البته کسب سه گانه در فصل گذشته به همراه بارسلونا باعث شد تا وی نامش در میان بهترین های جهان قرار بگیرد اما به نظر هم می رسید که این بازیکن به این زودی ها دستش به جایزه بهترین بازیکن دنیا نرسد گرچه برخی صحبت های کاکا و دونگا درمورد نیمار اغراق آمیز بود و آنها انتظار کسب توپ طلا را از نیمار داشتند.

کریستیانو رونالدو

رونالدو با اینکه در سال ۲۰۱۵ نه تنها با تیم ملی کشورش بلکه با تیم رئال مادرید هم افتخاری کسب نکرد اما افتخارهای فردی زیادی را توانست کسب کند. با این حال، با حضور رافا بنیتز به جای آنجلوتی و تغییر جایگاه های رونالدو در زمین، این بازیکن کمتر گلزنی کرد و نتوانست انتظار هواداران را تأمین کند.

رونالدو در سالی که گذشت همچنین توانست به عنوان بهترین گلزن باشگاه رئال مادرید نام بگیرد. او توانست رکورد رائول گونزالس را که شاهد تا ده سال پیش کسی نمی توانست به سمت آن حتی خیز بردارد را بشکند و نشان دهد که برای رکوردشکنی های فراوانی آمده است.

او از طرف دیگر پرحاشیه ترین بازیکن در میان این سه بازیکن به حساب می رفت؛ از اختلافات با بنیتز بگیرید تا شایعاتی درمورد رفتنش از رئال مادرید و…

مراسم توپ طلای ۲۰۱۵ هم تمام شد و چنانکه انتظار می رفت در بخش بانوان هم کارلی لوید امریکایی به خاطر درخششی که در تیم ملی امریکا در جام جهانی بانوان داشت و حتی در فینال هم هت تریک کرد توانست جایزه بهترین فوتبالیست زن را هم کسب کند.

از نکات قابل توجه دیگر در این مراسم، عدم حضور سپ بلاتر و میشل پلاتینی بود که این دو نفر به خاطر محرومیت هایی که اخیرا از سوی کمیته اخلاق فیفا برایشان درنظرگرفته شده است این مراسم را از دست دادند و عیسی هایاتو که اکنون جانشین موقت بلاتر محسوب می شود به جای وی در مراسم حضور یافت (گرچه خود هایاتو هم پیشتر متهم فساد مالی بوده است اما تبرئه شد)

 

به نظر شما آیا نیمار می تواند در آینده رکورد مسی را در گرفتن توپ طلا بشکند؟ چه آینده ای را برای این سه بازیکن در سال ۲۰۱۶ پیش بینی می کنید؟

قرار دادن پاسخ