مقصد بعدی گواردیولا کجاست؟

0

دیروز کارلو آنجلوتی مربی پیشین رئال مادرید رسما اعلام کرد که با بایرن مونیخ به توافق رسیده است و فصل آینده مربی باوارین ها خواهدبود. پیشتر البته گواردیولا اعلام کرده بود فصل آینده را در آلمان نمی ماند اما با این خبری که آنجلوتی به رسانه ها داد مطمئن شدیم که گواردیولا در بایرن نخواهدماند.

اکنون بررسی می کنیم که پپ گواردیولا چه مقصدی را برای فصل آینده انتخاب خواهدکرد. از میان تیم های چلسی، آرسنال، منچسترسیتی و منچستریونایتد باید دید این مربی کدام را برای مربیگری انتخاب می کند؛ پس با سوت همراه باشید.

پپ گواردیولا برای رفتن به لیگ انگلستان چراغ سبزهای لازم را نشان داده است

پپ گواردیولا برای رفتن به لیگ انگلستان چراغ سبزهای لازم را نشان داده است

آرسنال

منابع خبری این روزها درمورد این مربی ۴۲ ساله می گویند که لندن یکی از بهترین مقصدها برای سکونت این مربی و خانواده اش است.البته آرسنال از دیرباز با آرسن ونگر راضی بوده است و شرایط خوبی هم در این روزها در لیگ برتر دارند. آنها مالکیت توپ فوق العاده ای در زمین دارند و پاس های سالمشان از آمار خوبی برخوردار است که این دو تاکتیک همان چیزهایی است که گواردیولا در بارسلونا بنیان گذاشت و در هرتیمی که رفت از آن بهره ها گرفت.

اما از طرف دیگر بازی بدون توپ توپچی ها چنگی به دل نمی زند و این همان تفاوتی است که آرسن ونگر و گواردیولا دارند که می تواند مزیتی نسبت به ونگر محسوب شود.

در میانه فصل امسال لیگ برتر انگلستان، آرسن ونگر گفته بود که شاید در آرسنال نماند و همین مسئله می تواند روزنه ای برای حضور یک مربی جوان در لندن باشد که بتواند با استراتژی ها و برنامه های جدیدتر باشگاه را به پویایی بیشتری برساند. در این سال های اخیر البته کمبود جام هایی که توپچی ها کسب کرده اند می تواند دلیل دیگری برای اتمام کار آرسن ونگر با آرسنال باشد.

بازی آرسنال و بارسلونا در مرحله نهایی مسابقات لیگ قهرمانان هم می تواند روی این قرارداد احتمالی تاثیر شگفتی بگذارد. اگر آرسن ونگر بتواند از پس کاتالان ها که بنیان هایش براساس تفکرات گواردیولا چیده شده بربیاید می توان گفت که ماندنش در استادیوم امارات را تضمین کرده است اما اگر مقابل بارسلونا حذف شود می توان گفت که این تفکرات گواردیولا بوده که بر آرسن ونگر پابه سن گذاشته غلبه کرده است.

یک نکته دیگر اینکه «استان کرونکه» رئیس باشگاه آرسنال از زمانی که در این باشگاه حضور داشته به دنبال ثبات مدیریتی بوده است و همیشه از ونگر رضایت داشته است. ونگر با اینکه در تابستان کمترین فعالیت را در نقل و انتقالات داشت اما برخلاف تیم های بزرگ دیگری مانند منچسترسیتی و یونایتد که تلاش زیادی برای خرید بازیکنان کردند وضعیت بهتری دارد. همین ویژگی های ونگر است که می تواند احتمال حضور گواردیولا در تابستان در استادیوم امارات را به شدت کاهش دهد.

جدال ونگر با انریکه می تواند سرنوشت مربی فصل آینده توپچی ها را مشخص کند

جدال ونگر با انریکه می تواند سرنوشت مربی فصل آینده توپچی ها را مشخص کند

چلسی

چلسی در این روزها از میان مدعیان قهرمانی خارج شده است. زمانی که خوزه مورینیو در سال ۲۰۱۳ برای بار دوم پا به استمفوردبریج گذاشت با تغییرات عمده ای مواجه شد که رومن آبراموویچ رئیس این باشگاه در تیم ایجاد کرده بود. در آن سال شاید آبی های لندن به دنبال گواردیولا هم بودند اما این مورینیو بود که به خاطر تفکرات تکنیکی که داشت توانست نیمکت چلسی را تصاحب کند.

اما به طور کلی یک تفاوت عمده میان خوزه مورینیو و گواردیولا وجود دارد: مورینیو از بازیکنان می خواهد که سرباز باشند نه هنرمند. درواقع همین مسئله باعث شد که عنوانی به نام اتوبوس دفاعی در زمانی که مورینیو قهرمان شد برسر زبان ها بیفتد چراکه بازیکنان آنچنان که باید از خودشان خلاقیت نشان نمی دادند و همین مسئله به شدت در این فصل مشهود بود به صورتی که ادن هازارد و دیگو کاستا هیچ انگیزه ای برای پیشروی تیم نداشتند.

از طرف دیگر گواردیولا که هنرمندبودن بازیکنانش در بارسلونا و بایرن مونیخ زبانزد است می تواند این روحیه را دوباره به چلسی برگرداند. او می تواند با به راه انداختن ادن هازارد، فابرگاس، کاستا و ماتیچ مانند یورگن کلوپ انقلابی را این باردر چلسی ایجاد کند. (گرچه کلوپ امروز مقابل واتفورد شکست خورد!)

از طرف دیگر چندمسئله می تواند گواردیولا را از رفتن به چلسی منصرف کند: اکنون گاس هیدینک رهبری آبی های لندن را به عهده گرفته است. ترکیب تیم به شدت نیاز به روحیه و تغییر دارند. در بازی های آینده چلسی همانند بازی اخیرشان با ساندرلند شاهد این مسئله خواهیم بود که هواداران چلسی همگی مورینیو را صدا خواهند زد. آنها اصلا عقیده نداشتند که وقت آن رسیده که مورینیو از باشگاه اخراج شود. این عقیده هواداران برای گاس هیدینک می تواند گران تمام شود. اکنون گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان سال آینده برای چلسی بسیاردور از انتظار است (مگر اینکه امسال قهرمان شوند که بسیاربعید است). با این وضعیت آشفته استمفوردبریج باید منتظر بود و دید که آیا هیدینک می تواند ذهنیت هواداران را تغییر دهد یا خیر؟ در غیر این صورت رفتن گواردیولا به تیمی که در لیگ قهرمانان حضور ندارد بسیاربعید است.

اگر چلسی نتواند سهمیه لیگ قهرمانان فصل بعد را بگیرد رفتن گواردیولا به این باشگاه منتفی است

اگر چلسی نتواند سهمیه لیگ قهرمانان فصل بعد را بگیرد رفتن گواردیولا به این باشگاه منتفی است

منچسترسیتی

دربهار امسال یکی از منابع نزدیک به «شیخ منصور» رئیس باشگاه منچسترسیتی فاش کرده بود که این باشگاه با گواردیولا به توافق رسیده است و از همین امسال سکان هدایت سیتی به دستان گواردیولا خواهدرسید. همین فاش شدن زودهنگام این خبر باعث واکنش گواردیولا شد که وی گفت امسال را در بایرن خواهدماند. از طرف دیگر با خریدهای نجومی ای که این شیخ انجام داد دستان مانوئل پلگرینی از جهت مهره های داخل زمین پر شد و وضعیت خوبی در جدول امسال دارند اما هنوز آن شایعات بهار امسال ادامه دارد.

هیچ شکی نیست که گواردیولا بسیار خوشحال می شود اگر دوباره با «تیکی بگیرستین» و «فران سوریانو» از رؤسای پیشین بارسلونا که اکنون در استادیوم اتحاد حضور دارند کار کند. مسلما آن دو نفر هم تمام تلاششان را می کنند که نظر گواردیولا را به منچسترسیتی جلب کنند.

اما دلایلی که می تواند حضور گواردیولا را در منچسترسیتی منتفی کند این است که در سال های اخیر هزینه بسیارزیادی برای آکادمی و تیم دوم سیتی انجام شده است که باعث شده تا هواداران رضایت زیادی از پلگرینی داشتنه باشند. از سوی دیگر ترکیبی که پلگرینی در این فصل به زمین می فرستد از سطح بالایی برخوردارند. حضور گواردیولا در این شرایط نمی تواند پیشرفتی بیش از این را در اتحاد موجب شود و می تواند باعث شود که این مربی جوان به کلی آبروی مربیگری اش را از دست بدهد.

پلگرینی درحال محکم کردن پایه هایش در اتحاد است و همین کار را برای گواردیولا سخت می کند

پلگرینی درحال محکم کردن پایه هایش در اتحاد است و همین کار را برای گواردیولا سخت می کند

منچستریونایتد

از زمانی که لوئیس فن خال به این باشگاه آمده است اتفاقات خوب و بدی رخ داده است. در فصلی که امسال شروع شد با خرجی حدود ۲۰۰ میلیون پوندی که فن خال برای خرید بازیکنان جوان روی دست اولدترافورد گذاشت انتظار می رفت که این تیم نمایش بهتری را در لیگ برتر داشته باشد اما اکنون پل اسکولز و منتقدین بسیاری از شرایط تیم راضی نیستند و حتی شیاطین سرخ از لیگ قهرمانان هم حذف شده اند.

اد وودوارد احتمالا در نیم فصل امسال تمام تلاشش را برای احیای تیم و به خدمت گرفتن بازیکنان بهتر به کار خواهدگرفت. اگر این حرکت هایی که وودوارد قرار است انجام دهد به نتیجه برسد می توان گفت شاید آینده فن خال را در اولدترافورد بخرد اما اگر بازهم قرارباشد یونایتد به این کسل کنندگی بازی هایش را ادامه دهد هواداران هم از وی راضی نخواهند بود و باعث می شوند که رؤسای منچستریونایتد هم به دنبال گواردیولا باشند.

بکن بائر گفته بود که گواردیولا به منچستریونایتد می رود

بکن بائر گفته بود که گواردیولا به منچستریونایتد می رود

 

نظر شما چیست؟ به نظر شما مقصد بعدی پپ گواردیولا کدام تیم خواهدبود؟ آیا وی لیگ انگلستان را انتخاب می کند یا لیگ دیگری را در نظر دارد؟

 

قرار دادن پاسخ