سخنان نجات یافته هولوکاست درمورد یورو ۲۰۱۶

0

درست است که در ایران بسیاری از گروه های تفکری درمورد تحقیقات درباره ماجرای هولوکاست مسائلی را مطرح می کنند اما این را هم می توان گفت که ماجرای هولوکاست را اگر نشود تایید کرد، رد هم نمی توان کرد. اکنون می خواهیم به سخنان «شائول لادانی» یکی از نجات یافتگان کمپ های کار اجباری نازی ها در جنگ دوم جهانی بپردازیم که وی در مورد میزبانی فرانسه از یورو ۲۰۱۶ در کنار تهدیدات تروریستی صحبت می کند؛ با سوت همراه باشید.

«شائول لادانی» در جنگ جهانی دوم از کمپ های نازی ها فرار می کند. او که در آن زمان مرگ را همیشه در مقابل دیدگان خودش می دید توانسته از این خطر حتمی مرگ جان سالم به در ببرد.  شائول سپس در دهکده مسابقات المپیک ۱۹۷۲ در مونیخ دوباره خودش را به جهانیان نشان میدهد.

ماه گذشته همان طور که می دانید حملات سنگین تروریستی، پاریس پایتخت فرانسه را در خودش فروبرد و خاطرات آن روزهای جنگ جهانی را برای لادانی تکرار کرد.

شائول لادانی در کنار کلکسیون افتخاراتش

شائول لادانی در کنار کلکسیون افتخاراتش

لادانی پس از اتمام جنگ جهانی به عنوان دونده اسرائیل در المپیک مونیخ شرکت می کند. در این مسابقات، ۱۱ نفر از ورزشکاران اسرائیل توسط گروهی از فلسطینیان به نام «سپتامبر سیاه» گروگان گرفته می شوند و سپس کشته می شوند. این حادثه یکی از تلخ ترین حوادث تاریخ مسابقات المپیک محسوب می شود. لادانی اما از این واقعه هم جان سالم به در می برد. پس از این حادثه، از گوشه و کنار دنیا خواسته هایی مبنی بر لغو مسابقات المپیک مطرح می شود اما این مسابقات پس از وقفه ای یک روزه دوباره به کارش ادامه می دهد.(شاید این مسئله شباهتی به اوضاع این روزهای فرانسه و یورو ۲۰۱۶ داشته باشد)

لادانی پس از این واقعه به همراه تیم ملی اسرائیل وسایلش را جمع می کند و با ۱۱ تابوت به کشورش بازمی گردد. او با خودش هم قسم می شود که راه ورزش را ادامه دهد گرچه دوبار نزدیک بوده قربانی تروریسم شود.

این روزها پس از کشته شدن نزدیک به ۱۳۰ نفر در حوادث پاریس، مردم دنیا در میزبانی و امنیت مسابقات یورو ۲۰۱۶ تشکیک می کنند. با اینکه «فونتین» رکورددار گلزنی تیم ملی فرانسه گفته است که کشورش نباید از این مسابقات میزبانی کند اما لادانی می گوید نباید تسلیم شویم:

من همین صحبت را پس از حادثه مونیخ گفتم. آن زمان ها من عضوی از تیم ملی اسرائیل بودم و بسیاری از هم تیمی هایم ، ۱۱ تایشان آنجا قربانی شده اند.

آن موقع گفتم که مسابقات باید ادامه پیدا کند چون تروریست ها همین را می خواهند که مسابقات دچار اخلال شود ولی ما با نشان دهیم که مسیر زندگی مان را ادامه می دهیم و هیچ گاه به خاطر اعمال وحشیانه آنها تغییر نخواهیم داد.

من باور دارم که تمامی مسابقات مثل یورو باید درهمان جایی که برایشان برنامه ریزی شده برگزار شود اما مسلما باید اقدامات امنیتی تشدید شود.

مسابقات یورو ۲۰۱۶ براساس برنامه ریزی ای که انجام شده در ۱۰ ژوئن برگزار می شود و در ۱۰ جولای پایان می پذیرد. این مسابقات در ۱۰ شهر کشور فرانسه برگزار می شود.برای اولین بار در تاریخ این مسابقات، ۲۴ تیم در بخش نهایی مسابقات حضور دارند؛ پیشتر ۱۶ تیم مجوز حضور می یافتند و به همین خاطر انتظار می رود که از کشورهای بیشتری برای تماشای این دیدارها بروند.

یوفا از کشور فرانسه برای میزبانی یورو ۲۰۱۶ تمامی آمادگی خودش را برای پشتیبانی اعلام کرده است تا بتواند این مسابقات را درنهایت امنیت برگزار کند.

با این حال، لادانی هشدار می دهد که تروریست ها به دنبال خدشه دار کردن مسابقات مهم ورزشی هستند:

آنها به دنبال جایی هستند که اعمال وحشتناک شان را به همه نشان دهند و به گوش همه برسانند.

مسابقات المپیک (اشاره به المپیک ۱۹۷۲) مهم ترین مسابقه ای است که بسیاری از خبرنگاران از سراسر دنیا حضور دارند مانند مسابقاتی که شما در فوتبال دارید

این برایشان خیلی مهم است که اعمال وحشیانه شان را در این اماکن انجام دهند تا بتوانند وحشت فراگیری را ایجاد کنند.

لادانی در المپیک سال ۱۹۶۸ مکزیک هم حضور داشته است. او که اصالتی یوگسلاویایی دارد در زمان هولوکاست زندانی هم شده بود و پس از جنگ جهانی به کشور اسرائیل مهاجرت کرد. او با اینکه بسیاری از اعمال وحشیانه تروریستی را در عمرش دیده اماهنوز استوار است:

من یاد گرفته ام که از هیچ چیز نترسم اما همیشه احتیاط می کنم و حرکاتم را برنامه ریزی می کنم.

من همیشه به دنبال این هستم که به همه این مسئله را بگویم تا مانع رخ دادن حوادث وحشتناک دیگر شوم.

 

به نظر شما آیا فرانسه می تواند میزبان خوبی برای یورو ۲۰۱۶ باشد؟

قرار دادن پاسخ