پدرخوانده فوتبال ایتالیا کیست؟

0

در این مطلب می خواهیم به دلایل دربی بودن بازی دو تیم یوونتوس و پالرمو بپردازیم؛ با سوت همراه باشید.

بازیکنان یووه برای بازی با پالرمو از تورین به سیسیل رفته اند تا بازی خودشان را روز یکشنبه در سری آ انجام دهند. اتفاقی که در مورد این بازی افتاده این است که بلیت های این بازی پس از به فروش گذاشتن، به سرعت توسط هواداران خریداری شده است.

شاید برای بسیاری از مخاطبین سوت عجیب باشد که بگوییم این رابطه میان هواداران دو تیم فقط به این بازی مربوط نمی شود بلکه یک سابقه تاریخی درمورد این قضیه وجود دارد. مدت ها قبل میان «جیانی آنلی» بزرگ و «ریموندو لانزا دی ترابیا» دوستی صمیمانه ای وجود داشت. دی ترابیا آخرین شاهزاده سیسیل بود که ناگهان البته رئیس باشگاه پالرمو هم شد!

ماجرا از آنجایی آغاز می شود که دی ترابیای ثروتمند که در نوجوانی هم بوده و ثروت بادآورده شاهی اش هم زندگی مرفه ای را برایش ساخته است به خواهر آنلی یعنی «سوزان آنلی» علاقمند می شود. سوزان آنلی در آن زمان به نجابت شهره بود اما از سوی دیگر لانزا کسی بود که با ثروتش هرچند وقت یکبار باعث رسوایی در خانواده سلطنتی اش می شد و با احساسات دیگران بازی می کرد.

زن دوستی های لانزا گاه باعث رسوایی او می شد

زن دوستی های لانزا گاه باعث رسوایی او می شد

البته با ثروتی که لانزا داشت بعید هم نبود که با آنلی دوست شود خصوصا که جیانی آنلی با هیبت زیبایی که داشت دختران زیادی را به دور خودش جذب می کرد و این همان چیزی بود که لانزا دوست داشت به آن برسد که معمولا هم رسوایی هایی را به همراه داشت!

جیانی آنلی و لانزا علاوه بر اینکه به دختران علاقه زیادی داشتند به فوتبال هم علاقه نشان می دادند و همیشه صحبت هایی که میان آنها رد و بدل می شد درمورد فوتبال بود.

در سال ۱۹۴۸، لانزا رئیس باشگاه پالرمو شد و به خاطر رفاقتی که با آنلی داشت توانست بازیکنان شاخص آن دوران مانند «ژستمیر ویکپالک» را از یوونتوس به پالرمو بیاورد که بازی های خوبی هم برای سیسیلی ها انجام داد. لانزا سپس برای اولین بار در تاریخ ایتالیا توانست رسما یک بازار نقل و انتقالات بازیکن را در ایتالیا ایجاد کند و مرکزیت مدیریت این نقل و انتقالات را هم در هتل گالیا در میلان قرارداد.

ژستمیر ویکپالک

ژستمیر ویکپالک

تصویری از هتل گالیای کنونی

تصویری از هتل گالیای کنونی

در مقاله ای که توسط جیام باتیستا روسی درمورد کارتل ها و شبکه های خرید و فروش بازیکن در ایتالیا در میان دهه های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۰ نوشته شده است چنین متنی وجود دارد:

بازیکنان توسط باشگاه ها خرید و فروش می شدند و به راحتی و در اندک زمان ممکن با توجه به قیمت ها و ارزش هایشان به باشگاه های مختلف می رفتند.

در نوشته ای دیگر که در «لا ریپابلیکا» منتشرشد نوشته ای وجود دارد که می گوید لانزا زمانی که در حمامش در هتل گالیا استراحت می کند جلسات مختلفی را برای خرید و فروش بازیکنان مدیریت می کرد و درمورد ارزش بازیکن های مختلف بحث می نمود.

آرام آرام این باشگاه پالرمو بود که با این تلاش ها در زمینه خرید و فروش بازیکن به شدت حرفه ای شد و استعدادهای بزرگ دنیای فوتبال را با قیمت های نازل به خدمت می گرفت و سپس با قیمت های زیاد به باشگاه های دیگر می فروخت. حتی اکنون هم می شود نمونه هایی از این مسائل را در کسانی مانند « ادینسون کاوانی » ، «خاویر پاستوره» و «پائولو دایبالا» دید. هیچ کس حتی به فکرش خطور نمی کند که این برنامه ای بوده که لانزا در دهه ۱۹۵۰ برای فوتبال ایتالیا ریخته است!

اوناسیس (سمت چپ) و همسرش و ریموندو لانزا (فرد ایستاده)

اوناسیس (سمت چپ) و همسرش و ریموندو لانزا (فرد ایستاده)

به همین خاطر است که این نقل و انتقالات از همان دوستی های لانزا و آنلی و انتقال آن بازیکن مشهور از یووه به پالرمو آغاز شد و اکنون هر بازیکن یووه که در استادیوم پالرمو حاضر می شود ممکن است مورد تشویق هواداران پالرمو قراربگیرد. بین این دو باشگاه هم رابطه بسیارخوبی برقرار است و بازیکنان مختلفی میان این دوباشگاه رد و بدل می شود و هنوز رفاقت دیرینه این دو باشگاه ادامه دارد.

پس از زحماتی که لانزا برای پالرمو کشید و البته یک ثروتمند و اشراف زاده به تمام معنا بود؛ وی در سال ۱۹۵۴ خودش را از بالکنی در شهر رم به پایین پرت کرد و خودکشی نمود.

 

به نظر شما آیا در ایران هم می شود باشگاه هایی با این رفاقت های دیرینه پیدا کرد؟

قرار دادن پاسخ