والیبال دنیا عزادار شد

0

مارینا نیکولینا اسطوره والیبال بانوان دنیا که در سال های دور عضو تیم ملی شوروی و روسیه بود به صورت ناگهانی در سن ۵۲ سالگی از دنیا رفت. خانواده والیبال در سوگ این اسطوره والیبال است.

مارینا نیکولینا که نام واقعی اش مارینا پانکووا است در سوم مارس ۱۹۶۳ دیده به جهان گشود و والیبال را در سن دوازده سالگی آغاز کرد. او کارش را از شهر محل تولدش یعنی براتسک آغاز نمود و پیش از اینکه به شهر ایرکوتسک مهاجرت کند بازی هایش را در این شهر پیگیری می کرد.

در سال ۱۹۸۵ او به شهر اسفردولوفسک رفت و سپس برای بازی در تیم مورسیا به اسپانیا رفت. ماریا برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ به تیم والیبال شوروی سابق دعوت شد و پس از فروپاشی شوروی کارش را در تیم ملی روسیه ادامه داد.

سوابق درخشان این بازیکن اسطوره ای در دنیا کم سابقه است؛ او در مسابقات المپیک ۱۹۸۸ سئول توانست به همراه تیم ملی کشورش به مدال طلا برسد. در سال ۱۹۹۰ در جام جهانی قهرمان شد و سپس در سالهای ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳ در اروپا به مقام قهرمانی رسیدند. او در تمام این سال ها توانست جایزه های فردی را هم در حاشیه مسابقات مختلف از آن خودش کند.

سرویسی از مارینا نیکولینا

سرویسی از مارینا نیکولینا

در سال ۱۹۹۲ در المپیک بارسلون توانست مدال نقره بگیرد و به یکی از بزرگان بسکتبال کشور روسیه بدل شود.

برخلاف پستی که همیشه در مسابقات داشت وی در سال های پایانی بازی اش در والیبال پاسور شده بود و جالب تر اینکه در همین پست درحاشیه جام ملت های اروپا که قهرمان هم شدند توانست جایزه بهترین پاسور را هم بگیرد.

اما در کنار همه اینها مارینا به عنوان مادر والیبال دنیا محسوب می شود. همسر او (وادیم) هم در والیبال بوده است و روزگاری یکی از بزرگان والیبال اروپا بوده است. شوهر مارینا اکنون سرمربی تیم اودینسوو می باشد.

دختر مارینا هم (اکاترینا کوسیاننکو) که ۲۵ سال دارد دوبار قهرمان اروپا شده است و یکی از بهترین پاسورهای تیم ملی روسیه هم هست. پسر مارینا هم که ۲۰ سال سن دارد عضو تیم ملی زیر ۲۱ ساله های روسیه است و توانسته در مسابقات زیر ۲۱ ساله و زیر ۲۳ ساله ها مدال طلا را کسب کند.

قرار دادن پاسخ