پای سارکوزی هم به پرونده جام جهانی قطر باز شد

0

نیکولاس سارکوزی رئیس جمهور پیشین فرانسه گفته سپ بلاتر را درمورد نقش داشتن در دادن میزبانی جام جهانی به قطر را رد کرده است. پیش از این سپ بلاتر مدعی شده بود که تلاش های نیکولاس سارکوزی تاثیر زیادی در دادن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر داشته است.

بلاتر که اکنون در محرومیت ۹۰ روزه اش به خاطر دادن پول ۲ میلیون فرانکی بدون قرارداد به میشل پلاتینی به سر می برد این هفته در امریکا اعلام کرد که سارکوزی نقش کلیدی ای در دادن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ داشته است.

سارکوزی بلافاصله در روز پنج شنبه با یکی از شبکه های تلویزیونی فرانسه مصاحبه کرد و پاسخ این صحبت های بلاتر را این گونه داد:

من اصلا چنین هدفی نداشته ام. نه نسبت به پاریس سنت ژرمن و نه نسبت به جام جهانی دخالتی نمی کنم.

البته هیچ بعید نمی دانم که این سخنان به خاطر دوستی هایی که میان این میشل پلاتینی و بلاتر وجود داشته است گفته شده باشد.

پلاتینی هم در این روزها درخواست خودش را رسما برای کاندیداتوری ریاست فیفا اعلام کرده است که البته فیفا گفته تا زمانی که محرومیت پلاتینی تمام نشود این فرد نمی تواند در انتخابات شرکت کند گرچه درخواست کاندیداتوری اش پذیرفته می شود.

بلاتر همچنین مدعی شده بود که خودش و سارکوزی در این زمینه (دادن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر) جلساتی را داشته اند:

در سال ۲۰۱۰ ما در مورد جام جهانی جلسه ای داشتیم و دو تصمیم گرفتیم؛ تصمیم گرفتیم کهجام جهانی ۲۰۱۸ را به روسیه بدهیم چون هیچ وقت جام جهانی در شرق اروپا و روسیه برگزار نشده بودو جام جهانی ۲۰۲۲ را هم به امریکا بدهیم.

با این حساب، جام جهانی بین دو ابرقدرت تقسیم می شد. همه چیز بر وفق مراد بود تا اینکه سارکوزی به جلسه وارد شد و شاهزاده قطری که اکنون امیرقطر است را به ما معرفی کرد.

بعد از آن جلسه، در ناهاری که با آقای پلاتینی داشتم او گفت که قطر می تواند گزینه خوبی برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ باشد و نهایتا این برنامه مان تغییر کرد.

 

به نظر شما همین مسائل به معنی تبانی در دادن میزبانی جام جهانی به کشورها نیست؟!

قرار دادن پاسخ