بدهی ۲ میلیونی پلاتینی به فیفا بدون سند

0

این روزها میشل پلاتینی در یک محرومیت ۹۰ روزه به سر می برد. علت محرومیت را مسئولین کمیته اخلاقی فیفا ، احتمال حضور این شخص در فساد مالی می دانند. در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۱.۳۵ میلیون پوند از سوی فیفا به حساب پلاتینی واریز شده است اما گفته شده که هیچ سندی و قراردادی در این مورد با وی بسته نشده است!

منابع خبری می گویند که این قرارداد به صورت لفظی میان پلاتینی و بلاتر بوده است.

پلاتینی مدعی شده است که در همان فوریه ۲۰۱۱ رسیدی را به مبلغ ۲ میلیون فرانک به فیفا تحویل داده است. رئیس یوفا ادعا می کند که زمانی که در سال ۱۹۹۹ به عنوان مشاور بلاتر آغاز به کار کرده است وضعیت مالی فیفا و یوفا خوب نبوده و نمی توانسته این مبلغ را پرداخت کرده باشد.

قراردادی ظاهرا در آن زمان وجود داشته است که پلاتینی در مدت سه سال و نیم، هر سال ۳۰۰ هزار فرانک سوئیس را به فیفا بدهد. حساب های پلاتینی هم نشان می دهد که تا سال ۲۰۰۲ نزدیک به ۱.۰۵ میلیون فرانک آن پرداخت شده است با این حال، تاکنون هیچ قراردادی مبنی بر اینکه ۲ میلیون فرانک سوئیس به فیفا داده شده است وجود ندارد.

دادستانی سوئیس می گوید اگر رسیدی هم وجود داشته باشد باید این مبلغ در مدت ۵ سال به طور کامل تسویه می شده است.

بلاتر و پلاتینی به همین دلیل است که از سوی کمیته اخلاق فیفا و تحت فشار دادستانی سوئیس ۹۰ روز از فعالیت هایشان محروم شده اند. این محرومیت باعث شده که پلاتینی نتواند در انتخابات فیفا که در فوریه سال آینده برگزار می شود به عنوان کاندیدا حضور داشته باشد چراکه باید تا ۱۰ روز دیگر رسما برنامه اش را به عنوان یک کاندید به فیفا ارائه دهد که با این محرومیت مقدور نیست.

فدراسیون فوتبال فرانسه اما به شدت پیگیر کارهای حقوقی پلاتینی است و تلاش می کند تا ۲۶ اکتبر این پرونده را برای پلاتینی مختومه اعلام کند و پلاتینی تبرئه شود و بتواند در انتخابات فیفا شرکت کند. روز ۲۰ اکتبر قرار است یک مجمع اضطراری در فیفا تشکیل شود تا شاید فدراسیون های اروپایی به فیفا فشار بیاورند و انتخابات را قدری به تعویق بیندازند تا پلاتینی بتواند به انتخابات برسد.

 

به نظر شما آیا پلاتینی سندی برای بازپرداخت بقیه پولی که از فیفا گرفته دارد؟

قرار دادن پاسخ