جدیدترین رنکینگ کشتی فرنگی – ناکامی ایران

0

جام جهانی کشتی فرنگی در لاس وگاس چندی پیش به پایان رسید و کشتی گیران بزرگ دنیا تلاش خودشان را کردند تا آخرین حربه ها را برای رسیدن به جایگاه های نخست رنکینگ جهانی به کاربگیرند. در این میان، کشتی گیران ایران به خاطر نمایش ضعیفی که در کشتی فرنگی داشتند نتوانستند به خوبی جایگاه های رنکینگ را کسب کنند و تنها حبیب الله اخلاقی و قاسم رضایی که از چندین سال پیش توانسته بودند با مدال های المپیک و جام های جهانی پیشین، رنکینگی را از آن خودشان کنند در جایگاه هایشان باقی ماندند یا تغییرات جزئی داشتند.

مسابقات پان امریکا که اخیرا به اتمام رسید هم فرصتی بود برای کشتی گیران منطقه امریکای لاتین تا بتوانند ناکامی هایشان در جام جهانی کشتی لاس وگاس را جبران نمایند. اکنون به رنکینگ هروزن و حضور ایرانیان در آن می پردازیم، با سوت همراه شوید.

وزن ۵۹ کیلوگرم

در این وزن یکی از عجیب ترین رنکینگ ها و رتبه بندی ها رقم خورده است. «اسماعیل بوررو مولینا» از کوبا در جام جهانی کشتی لاس وگاس توانست «روشن بایراموف» آذربایجان را شکست دهد و مقام اول رنکینگ کنونی را از آن خودش کند. نکته جالب و عجیب اینجاست که این کشتی گیر کوبایی تا پیش از جام جهانی، هیچ جایگاهی در رنکینگ نداشت؛ ناگفته نماند که بوررو در فینال جام جهانی توانسته بود با ضربه فنی حریفش را شکست دهد.

اگر خاطرتان باشد در همین وزن، حمید سوریان به ناداوری دیسکالیفه شد و نتوانست به فینال راه یابد.

۱. اسماعیل بوررو مولینا از کوبا

۲. روشن بایراموف از آذربایجان

۳. یون وون چول از کره شمالی

در این رنکینگ، حمید سوریان که روزگاری برای سال ها نفر اول بود هیچ جایگاهی در رتبه بندی اخیر ندارد.

وزن ۶۶ کیلوگرم

در این وزن «طارق عزیز بن عیسی» از الجزایر با اینکه رقابت مهمش را برای گرفتن سهمیه المپیک به بهترین کشتی گیر این وزن یعنی فرانک استابلر آلمانی واگذار کرد اما نهایتا در بخش شانس مجدد مسابقات توانست مقام پنجم را کسب کند و به المپیک ریو راه یابد.

 1. فرانک استابلر از آلمان
 2. ریو هان سو از کره جنوبی
 3. داور استفانک از صربستان

کشتی گیران ایرانی در این وزن هم نماینده ای در میان برترین ها نداشتند.

وزن ۷۱ کیلوگرم

در جام جهانی لاس وگاس، رسول چونایف از آذربایجان توانست با ۴ ضربه فنی خودش را به فینال مسابقات برساند و در فینال هم ۶-۴ بر حریف اوکراینی غلبه کند تا رتبه اول خودش را تثبیت نماید.

 1. رسول چونایف از آذربایجان
 2. آرمن واردانیان از اوکراین
 3. آدم کوراک از روسیه

۱۰. افشین بیابانگرد از ایران

۱۳. رامین طاهری از ایران

وزن ۷۵ کیلوگرم

در این وزن، دوژان کارتیکوف قزاق اولین جام جهانی خودش را تجربه می کرد و به خوبی توانسته بود از سد حریفان گذر کند و به نیمه نهایی برسد. در این مرحله رومن ولاسوف باتجربه به او برخورد کرد و توانست او را شکست دهد تا نماینده قزاقستان نتواند در اولین جام جهانی اش به فینال راه یابد. نمایش خوب کارتیکوف اما باعث شد که رتبه چهارم رنکینگ را از آن خودش کند.

 1. رومن ولاسوف از روسیه
 2. مارک مادسن از دانمارک
 3. اندرو بیسک از امریکا

۶. سعید عبدولی از ایران

۱۷. پیام بویری از ایران

وزن ۸۰ کیلوگرم

در این وزن، یوسف قادریان؛ جوان آینده دار کشتی فرنگی ایران در جام جهانی نمایش نسبتا خوبی داشت و توانست رتبه خودش را در رنکینگ جهانی از نهم به چهارم ارتقا دهد.

 1. سلکوک سبی از ترکیه
 2. ویکتو ساسونوفسکی بلاروس
 3. لاشا گوبادزه از گرجستان
 4. یوسف قادریان از ایران

وزن ۸۵ کیلوگرم

در این وزن، حبیب الله اخلاقی با نمایشی که در لاس وگاس داشت اجازه نداد رتبه اش را کسی جابجا کند اما در این میان، رستم آساکالوف ازبک توانست با بردهایی که کسب کند و برد فینال برابر حریف فرانسوی به رتبه دوم بیاید.

 1. ژان بلنیوک از اوکراین
 2. رستم آساکالوف از ازبکستان
 3. حبیب الله اخلاقی از ایران

وزن ۹۸ کیلوگرم

این وزن، یکی از هیجان انگیزترین وزن ها برای ایران بود جایی که آرتور الکسانیان که مدت هاست بهترین کشتی گیر است با قاسم رضایی در فینال لاس وگاس شاخ به شاخ شدند اما این الکسانیان بود که توانست ۳-۰ رضایی را شکست دهد تا دومین طلای جهانی اش را به دست آورد. با این حساب، قاسم رضایی از ایران توانست از جایگاه سوم رنکینگ قبل به جایگاه دوم برسد.

 1. آرتور الکسانیان از ارمنستان
 2. قاسم رضایی از ایران
 3. اسلام ماگومدوف از روسیه

وزن ۱۳۰ کیلوگرم

در جام جهانی لاس وگاس مهدی علیاری توفیقی در این وزن نداشت و نتوانست از سد حریفان بگذرد اما بازهم در میان ده کشتی گیر برتر این وزن قرار گرفت.

 1. رضا کایالپ از ترکیه
 2. میجین لوپز نونز از کوبا
 3. بیلال ماخوف از روسیه

۱۰. مهدی علیاری از ایران

قرار دادن پاسخ