کواچ یا بی کواچ ؛ کارشناسان پاسخ می دهند

0

تیم ملی والیبال ایران امسال در جام واگنر لهستان در میان ۴ تیم ژاپن، فرانسه و لهستان، چهارم شد. محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال ایران پس از مسابقات واگنر گفته بود:

مردم باید نگران نتایج جام واگنر باشند و باید آن را فراموش کنند. ما آن جام را به عنوان یک سری مسابقات تدارکاتی به حساب آورده بودیم. جام جهانی یکی از مراحلی است که می توانیم به المپیک صعود کنیم. رتبه چهارم تا ششم برای ما در این جام خوب خواهد بود. گرفتن سهمیه المپیک می تواند یکی از اقدامات تاریخی و رکورد محسوب شود. اگر نتوانیم از جام جهانی به المپیک صعود کنیم باید تیمی پرقدرت باشیم که بتوانیم سهمیه را در مسابقات دیگر بگیریم.

ایران پس از این صحبت های داورزنی به مسابقات جام جهانی والیبال در ژاپن سفر کرد و نهایتا هشتم شد. بسیاری از مردم و کارشناسان امید داشتند که ایران بتواند نتایج سال گذشته خودش در جام جهانی را تکرار کند ولی این اتفاق نیفتاد. ایران در این جام تنها ۴ پیروزی کسب کرد و به تیم های استرالیا و کانادا باخت و نتوانست مقام ششم سال گذشته اش را تکرار کند.

اکنون به نظرات کارشناسان والیبال ایران در این زمینه می پردازیم:

ایرج مظفری- کارشناس و مربی والیبال:

برنامه ای که کواچ برای آماده سازی برای جام جهانی داشت اشتباه بود. او نباید پس از جام واگنر تیم را به روسیه می برد که خسته شود. وقتی بدن بازیکنان خسته است به راحتی مصدومیت هایی برایشان ایجاد می شود مثلا شهرام محمودی مصدوم شد. نیمکت کواچ هم ضعیف بود. من از فدراسیون می خواهم که پس از جام جهانی یک جلسه ارزیابی برگزار کند.

ایرج مظفری مربی والیبال

ایرج مظفری مربی والیبال

محمد ترکاشوند- بازیکن اسبق تیم ملی والیبال:

ما ضعیف عمل کردیم ولی همه چیز را از دست نداده ایم. جام جهانی واقعا یک شوک بزرگ بود و کواچ هم در مرکز تقصیر این مسئله نیست. معمولا این اتفاقات در ورزش رخ می دهد و همیشه برد و باخت وجود دارد ولی این تورنمنت برای ما شوک بزرگی بود. این جام آخرین گام ما برای رسیدن به المپیک نبود هنوز شانس های زیادی برای صعود به المپیک داریم. البته با مشکلات متعددی روبرو هستیم. ما نباید این فرصت های پیش رو را از دست بدهیم. با کواچ قبلا نتایج خوبی کسب کرده ایم اما اکنون تیم با مشکلات روحی روبرو است. وقتی کواچ نمی تواند والیبالیست ها را از این وضعیت روحی خلاص کند و فشار را از روی آنها بردارد نشانه ضعف اوست. وضعیت روحی تیم در جام جهانی هم خوب نبود و خود کواچ مسابقات را عصبی دنبال می کرد و نمی توانست به خوبی مربیگری کند.

محمد ترکاشوند بازیکن اسبق تیم ملی والیبال

محمد ترکاشوند بازیکن اسبق تیم ملی والیبال

علیرضا نادی – کاپیتان پیشین تیم ملی ایران:

من به این تیم امیدی ندارم. کواچ مقصر است. من نمی دانم که چه اتفاقی افتاد که تیم پشت سرهم باخت داد. از جنبه تکنیکی تیم ما قدرتمند است ولی هیچ انگیزه ای برای بردن نداشت. ایجاد انگیزه در بازیکنان یکی از مهم ترین وظایف یک سرمربی و کاپیتان تیم است که متاسفانه این مسئله در تیم دیده نمی شد. به همین خاطر به نظر می رسد که بازیکنان ذخیره می توانند راه برون رفت از این بحران باشند. بازیکنی که انگیزه ندارد نباید در تیم ملی باشد.

ایجاد انگیزه هنر مربیان است. وقتی یک بازیکن می داند که همیشه بازیکن فیکس است دیگر برایش برد و باخت اهمیتی ندارد چراکه می داند چه ببرند چه ببازند همیشه در تیم ملی هستند. بازیکنان باید حس کنند که جایگاهشان در تیم ملی همیشه در خطر است.

علیرضا نادی کاپیتان روزهای حضور ولاسکو در ایران

علیرضا نادی کاپیتان روزهای حضور ولاسکو در ایران

محمدرضا دامغانی- کارشناس و مربی والیبال:

ما ظرفیت کامل تیم خودمان را در این دو سه سال اخیر هیچ گاه نشان نداده ایم. امیدوار بودم که با حضوری قدرتمند بتوانیم در جام جهانی بردهای زیادی را کسب کنیم ولی در یک ماه اخیر آن آمادگی و ظرفیت سال های پیش را نداشتیم.متاسفانه این فرصت از دست رفت و راه رسیدن به المپیک سخت تر شده است.

محمدرضا دامغانی مربی و کارشناس والیبال

محمدرضا دامغانی مربی و کارشناس والیبال

فرزاد فرهادیان- بازیکن و مربی والیبال در ایران و هلند:

بازیکنان، مربیان و کادر فنی بی مسئولیت و پراسترس در این مسابقات عمل کردند. صرفا یک سری برد کسب کردند و تماشاچیان را ناامید کردند. ما فرصت خوبی داشتیم که بتوانیم از این تورنمنت های بین المللی چیزهای زیادی را یاد بگیریم و بتوانیم حضوری قدرتمند در والیبال داشته باشیم.

فرزاد فرهادیان دارای مدرک درجه سه مربیگری هلند

فرزاد فرهادیان دارای مدرک درجه سه مربیگری هلند

سوالی که اکنون مطرح است این است که اگر تمامی شرایط برای کواچ مهیا می شود و حقوقش کاملا پرداخت می شود و او نمی تواند نتیجه بگیرد چه تفاوتی میان او و مربیان وطنی است؟

داورزنی پاسخ می گوید:

نتایج جام جهانی برای ما اعلام خطر است. با این حال، من از مردمم عذرخواهی می کنم. انتظارات آنها به خوبی توسط تیم ملی برآورده نشد. صحبت هایی هست که می گویند والیبال دارد به عقب پیش می رود اما این سخنان درست نیست. ما علاوه بر کادر فنی، تیم ب کشورمان را برای تغذیه تیم الف داریم.

اتفاقی که در جام جهانی افتاد به وضعیت ذهنی و روحی بازیکنان بازمی گشت. ما این مسائل را در جلسه هفته آینده مان بررسی می کنیم. ما همچنین درمورد اینکه می توانیم بازهم با کواچ همکاری کنیم یا خیر تصمیم خواهیم گرفت. برخی از انتقادات به دستیاران کواچ برمی گردد. او باید بداند که می بایست یک کادر فنی خوب را انتخاب کند و ما با این مسئله مواجهیم که این کار به درستی انجام نشده است. رسیدن به المپیک هنوز هدف اصلی ماست.

شما چه فکر می کنید؟ آیا کواچ تغییر خواهد کرد؟ آیا ایران می تواند برای اولین بار در تاریخ خودش مجوز حضور در المپیک ریو را کسب کند؟

قرار دادن پاسخ