تماشا : تاج ایران – هاپوئل اسرائیل سال ۱۳۴۹

1

تیم تاج ایران که پس از انقلاب سال ۵۷ به نام استقلال تهران نامیده شده است اولین قهرمانی خودش را در جام باشگاه های آسیا در سال ۱۳۴۹ رقم خورد. در آن زمان تیم های اسرائیل در آسیا به بازی می پرداختند و در فینال سال ۱۳۴۹، دو تیم تاج ایران و هاپوئل اسرائیل به این مرحله رسیدند.

این سال اولین سالی است که تاج ایران در رقابت های آسیایی حاضر می شود و سومین سالی است که جام باشگاهها برگزار می شود و اتفاقا جام باشگاه ها در این سال در ایران برگزار شد.

در آن دوره، استقلال یا همان تاج با تیم هایی از لبنان و مالزی همگروه شد. نهایتا در ۲۱ فروردین ۱۳۴۹ بود که هاپوئل اسرائیل هم به فینال رسید و بازی در ورزشگاه عاری از جمعیت امجدیه برگزار شد.

این بازی یکی از نوستالژیک ترین بازی های تاریخ استقلال به حساب می آید چراکه تاج تا دقیقه ۸۳ یک بر صفر از حریف اسرائیلی خودش عقب بود تا اینکه در همین دقیقه غلام وفاخواه گل تساوی را وارد دروازه هاپوئل کرد.

کار به وقت های تلف شده کشیده شد که نهایتا مسعود معینی با زدن گل دوم بازی را خاتمه داد و تاج اولین قهرمانی خودش را در سومین دوره جام باشگاه ها جشن بگیرد.

در این بازی برای تاج بزرگانی مانند ناصر حجازی، علی جباری، مهدی لواسانی، جواد الله وردی، کارو حق وردیان، مسعود معینی، غلامحسین مظلومی، نصرالله عبداللهی، عزت جانملکی، جواد قراب، اکبر کارگر ، منصور پورحیدری و… حضور داشتند و نهایتا غلام وفاخواه ارزشمندترین بازیکن این دوره از مسابقات هم برگزیده شد. جالب تر این که در این تیم، غلام وفاخواه از تیم عقاب و محمود خردبین از پرسپولیس، تاجی ها را همراهی می کردند و هدایت این تیم برعهده رایکوف بود.

اکنون شما را به مشاهده بهترین لحظات تاریخ استقلال تهران در فینال جام باشگاه های ۱۳۴۹ دعوت می کنم:

دانلود ویدئو

به نظر شما چه مزیتی باعث قهرمانی استقلال یا تاج در آن سال شد؟ آیا این بازی در آن ایام هم همراه با چاشنی سیاست بود؟

۱ دیدگاه

  1. اونزمانا تاج حرفه ای بود با مدیریت تیمسار خسروانی وبا۶۶شعبه در شهرها وکشورها ثروتمندترین تیم آسیا وبه معنای واقعی باشگاه بود دراون دوران تاج بهترین فوتبالیستا واسکلت اصلی تیم ملیو تشکیل میداد و آسیا براش کوچیک بود در اون دوران حکومت ایران وقشری که هوادار تاج بودن با اسراییل مشکلی نداشتن!

قرار دادن پاسخ