روز ششم جام جهانی کشتی – رکورد ماخوف برای روس ها

0

روز ششم جام جهانی کشتی در بخش آزاد و مردان پیگیری شد و نمایندگان ایران مثل همیشه به خوبی تا نیمه نهایی رسیدند ولی در فینال نتوانستند پیروزی کسب کنند تا ایران در این دوره از رقابت های جام جهانی نتواند حتی یک مدال طلا چه در بخش فرنگی و چه در بخش آزاد به دست بیاورد.

از عجایب این دوره از رقابت ها، بیلال ماخوف روس تبار بود که پس از ۴۲ سال رکوردی را تجدید کرد. ماخوف در بخش فرنگی توانسته بود مدال برنز را کسب کند و در بخش آزاد هم امروز توانست مدال برنزی دیگر را کسب کند تا در میان ۴ کشتی گیر نامدار دنیا قرار بگیرد که در هر دو سبک توانسته اند مدال کسب کنند. پیش از ماخوف، جان کارلسون از سوئد توانسته بود در سال ۱۹۷۳ جام جهانی تهران در آزاد برنز و در فرنگی نقره را کسب کند.

مسابقات امروز در ۴ وزن پیگیری شد:

وزن ۵۷ کیلوگرم

در این وزن حسن رحیمی از ایران که همیشه نشان داده در لحظات آخر می تواند نتیجه را به حریف واگذار کند بازهم همین کار را در فینال این وزن انجام داد و کشتی اش را به ولادیمیر خینچگاشویلی از گرجستان واگذار کرد تا نقره را برای کاروان آزادکاران به دست بیاورد.

حریف گرجی تبار رحیمی پس از قهرمانی در این وزن گفت:

خیلی حس خوبی دارم که بالاخره پس از مدت ها قهرمان شدم.

این کشتی گیر گرجی پیشتر توانسته بود مدال نقره را در المپیک لندن و جام جهانی تاشکند کسب کند.

وزن ۷۰ کیلوگرم

در این وزن حسن یزدانی از ایران که مسابقاتش را با ضربات فنی به خوبی می برد نهایتا به فینال این مسابقات رسید. حسن یزدانی آن قدر جوان است که به قول معروف حتی پشت لبش هم سبز نشده ولی کشتی هایی که گرفت نشان داد این کشتی گیر آینده دار کشورمان می تواند حریف قدرتمندی برای تیم های سرشناس این دوره از رقابت ها باشد.

حسن یزدانی که رنکینگ هفتم این وزن را هم داراست بازی سختی را در فینال مقابل ماگومدرسول گازیماگومدوف روس داشت و این کشتی گیر روس که نفر اول این وزن هم هست توانست با تجربه ای که دارد حسن یزدانی را مهار کند و کشتی گیر کشورمان را ۱۰-۳ شکست دهد.

وزن ۷۴ کیلوگرم

در این وزن که جردن باروس نامدار هم حضور داشت و همیشه بلای جان ایران می شد این بار به فینال رسید. تنها حریفی که می شد برای این کشتی گیر چغر و بدبدن متصور باشیم، صادق گودرزی خودمان بود که بارها با این کشتی گیر مسابقه داده بود و تنها باروس با بیرون بردن گودرزی بود که می توانست مسابقه را پیروز شود.

در این وزن اما گودرزی را نداشتیم و به جای او علیرضا قاسمی اعزام شده بود. قاسمی نتوانست خودش را به فینال برساند و از بدشانسی در رده بندی هم به «انور گدوف» روس برخورد کرد و مسابقه را ۸-۰ واگذار کرد تا برنز هم نتواند کسب کند.

در این وزن جردن باروس با «اونوربات» از مغولستان به فینال رسیدند و باروس ۵ ثانیه مانده با پایان رقابت ۱۰-۰ نتیجه را کسب کرد و پیروز شد.

وزن ۱۲۵ کیلوگرم

در این وزن پرویز هادی یکی از غیرتی ترین کشتی گیران را در اختیار داشتیم اما این کشتی گیر آذری تبار کشورمان هم نتوانست از پس حریفان بربیاید و نهایتا حذف شد. در این وزن طاها آکول ترک تبار که اخیرا نتایج خوبی هم گرفته و در جام جهانی تهران مغلوب پرویز هادی ما شده بود به قهرمانی رسید.

نهایتا این مسابقات با قهرمانی تیم روسیه با ۶۱ امتیاز، نائب قهرمانی ایران با ۴۸ امتیاز و سومی گرجستان با ۴۴ امتیاز به پایان رسید.

 

به نظر شما آیا کشتی که بار زیاد کسب مدال در المپیک را به دوش می کشد بازهم قرار است در آن مسابقات فقط برنز و نقره کسب کند؟

قرار دادن پاسخ