قهرمانی بزرگان بانوان در روز سوم جام جهانی کشتی

9

در روز سوم جام جهانی کشتی که در بخش مردان حبیب الله اخلاقی توانست برای ایران برنز بگیرد و ایران را در مقام چهارم ثتبیت کند در آن سو و در تشک کناری حبیب الله اخلاقی کشتی های بانوان در جریان بود. در این مسابقات بزرگان کشتی بانوان مانند سوفیا متسون، سوری یوشیدا و ناتالیا ووربیوا حضور داشتند که همگی به فینال رسیدند و فینال وزن ۵۳ کیلوگرم میان یوشیدا و متسون از هیجان خاصی برخوردار بود.

اگر در گزارش های پیشین ما در بخش کشتی بانوان دقت کرده باشید قطعا دریافته اید که کشتی بانوان در دو بخش برگزار نمی شود بلکه تنها به شکل کشتی آزاد مردان برگزار می شود و هنوز تفکیکی میان فرنگی و آزاد در این کشتی انجام نشده است و البته بهتر هم هست که نشده چون کشتی فرنگی به زور قوانین و امتیازات جدید به پای خود ایستاده وگرنه در مقابل کشتی آزاد جذابیت کمتری دارد.

کشتی بانوان در این روز در سه وزن برگزار شد که اکنون به گزارشی کوتاه درمورد قهرمانان می پردازیم؛ با سوت همراه باشید.

وزن ۴۸ کیلوگرم

در این وزن که ۳۵ شرکت کننده حضور داشتند، کشتی گیر ژاپنی توانست به همراه ماریا استدنیک که یکی از کشتی گیران خوب اروپا محسوب می شود به فینال برسند. کشتی گیران ژاپنی در بخش بانوان مدت های زیادی است که سلطه خودشان را در این بخش از کشتی بر کشورهای دیگر تحمیل می کنند و البته رقابت نزدیکی هم با روس ها دارند ولی کمتر پیش می آید که روس ها بتوانند جای ژاپنی ها را در این کشتی بگیرند.

در این وزن «اری توساکا» از ژاپن که رنکینگ اول وزن ۴۸ کیلوگرم دنیا را در اختیار دارد به مصاف ماریا استدنیک که رنکینگ دوم دنیا را در اختیار دارد رفت و همان طور که پیش بینی می شد بازی بسیار نزدیکی بود و نهایتا کشتی گیر ژاپن توانست با نتیجه ۳-۲ مقابل استدنیک آذربایجان پیروز شود.

از نکات جالب این وزن، کسب مدال برنز «جسیکا بلاژکا» برای هلند بود. این اولین مدال برنزی بوده که یک بانوی هلندی در تاریخ کشتی این کشور کسب می کند. البته در سال ۱۹۸۷ هم در وزن ۴۷ کیلوگرم «لینی فن در هولست» توانسته بود مدال نقره را کسب کند ولی تاکنون این کشور برنزی را در جام جهانی کشتی نداشته است.

وزن ۵۳ کیلوگرم

در این وزن، مدعیان بزرگ کشتی حضور داشتند و چنانکه پیش بینی هم می شد سوری یوشیدا از ژاپن و سوفیا متسون از سوئد به فینال این وزن رسیدند.یوشیدا از تجربه فوق العاده بالایی برخوردار بود و به همین خاطر توانست بازی را ۲-۱ پیروز شود. این سیزدهمین مدال جهانی سوری یوشیدا است و می توان گفت که رکوردداری است که خیلی بعید است کسی بتواند به رکوردهای یوشیدا حمله کند.

سوفیا متسون پس از این مسابقه به رسانه ها گفت:

اعتماد به نفس من پس از این مسابقه بالاتر رفت. در این مسابقه پاهای یوشیدا در دستان من بود ولی نتوانستم فنی که می خواهم را اجرا کنم و وقتی شما فنی نمی زنید نمی توانید برنده شوید.

وزن ۶۸ کیلوگرم

یکی از وزن های سنگین بانوان در کشتی هم همین وزن است. همان طور که می دانید در وزن های ۱۲۰ کیلو و حتی ۹۶ کیلوگرم، بانوان کشتی گیر ندارند و یکی از تفاوت های کشتی بانوان با مردان هم در همین مسئله است. در این وزن، ناتالیا ووربیوا که مدت ها بود به خوبی در میادین ظاهر نمی شد توانست به راحتی فینال را با ضربه فنی و در مدت ۱ دقیقه و ۱۴ ثانیه مقابل «ژو فنگ» دارنده رنکینگ دوم جهان پیروز شود. ووربیوای روس تبار پیشتر در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ توانسته بود مدال طلا را کسب کند ولی مدت ها نتوانسته بود عنوان خوبی را در سطح جهانی به دست بیاورد که با این قهرمانی به این مهم دست یافت.

به نظر شما آیا سلطه کنونی ژاپنی ها بر کشتی بانوان قابل شکستن هست؟ چطور می شود که ژاپنی ها در کشتی بانوان این قدر پیشرفته هستند ولی در کشتی مردان دچار ضعف می شوند؟

۹ دیدگاه

 1. سلام ممکنه بگید چطور می توان ویدیو های این رقابت ها رو تهیه کرد به جز یوتیوب
  اگه میشه درباره سایت daetfishکه ویدیو های مربوط به رقابت های کشتی رو می ذاره توضیح بدید
  اگه ممکنه لینک ویدیو های این رقابت ها رو بزارید

  ممنون

  • امید

   این سایتی رو که گفتید سایتی هستش که ارگان های رسمی خصوصا در امریکا به این شبکه روی آوردند و ویدئوهاشون رو روی این سایت قرار میدن. البته آدرسش http://www.dartfish.tv/ هستش.
   درمورد اینکه جای دیگه ای بشه پیداش کرد بعید می دونم مگر اینکه خود کشورهای میزبان توی سایت های زبان خودشون این کارو بکنن وگرنه تنها مسئول این کارا خود فدراسیون جهانی هستش، نه تنها توی این ورزش بلکه توی ورزش های دیگه هم همین طوره ولی ممکنه خود کشورهای میزبان کارایی بکنن

  • امید

   بعید می دونم… چون این سایت تازه کاره و من ندیده بودم قبلا
   برای دانلود از این سایت به خاطر اینکه پولی هم هست باید یه کاری بکنید و اون نصب Internet download manager هستش که خودش برای شما توی اون صفحه دکمه ای رو میاره و شما می زنید و ویدئو رو دانلود می کنید

 2. امید سلام یه سوال داشتم می خواستم بدونم که ایا قانون خاک(مثلا اگه یه کشتی گیر خطا کنه باید در خاک حریف خودش بنشینه )هنوز وجود داره؟ برای مثال تو بازی پرویز هادی با حریف روس هادی در خاک نشست

  • امید

   بله.
   توی این جام جهانی توی همه بازی ها این قانون اجرا شد البته به انتخاب کشتی گیر مقابل خواهد بود مثلا حبیب الله اخلاقی توی تورنمنت های قبل از لاس وگاس معمولا دوست داشت که بازی توی سرپا ادامه پیدا کند چون نمی تونست خوب توی خاک بارانداز کنه ولی توی این جام جهانی لاس وگاس روی باراندازهاش کار کرده بود و دوست داشت حریفش توی خاک باشه

  • امید

   توی کشتی آزاد که لاس وگاس برگزار شد چیزی ندیدیم ولی قبلا که اخطار می دادند هم توی آزاد خاک نداشتیم بلکه کشتی گیر خاطی باید یک پاشو جلو میذاشت تا حریف به راحتی بتونه زیر بگیره که همینم توی مسابقات امسال ندیدیم و صرفا اخطارها مهلت ۳۰ ثانیه ای داشتن

قرار دادن پاسخ