مصاحبه ESPN با کارلوس کی روش

0

کارلوس کی روش ظاهرا نمی خواهد هیچ وقت پیر شود. این را تصاویری که از دوران مربیگری او وجود دارد نشان می دهد. کی روش اکنون در سن ۶۲ سالگی اما می خواهد بیش از اینها در صدر خبرهای دنیای فوتبال باشد:

خیلی دوست دارم که ۴ تیم ملی را به جام جهانی بفرستم. تا به اینجای کار یک یا دوتای آن محقق شده و همین ها برای دوران مربیگری من بس است.

اکنون کارلوس کی روش پس از فرستادن تیم های ملی افریقای جنوبی و پرتغال به جام جهانی کاملا روی ایران متمرکز شده است تا بتواند این تیم را به سلامت به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بفرستد:

در آسیا تنها سه تیم سطح جام جهانی را دارا هستند: استرالیا، کره جنوبی و ژاپن.

در این هنگام کی روش شانه بالاانداخت و به این نگاه که تقدیر تیم ملی ایران این است که برای رفتن به جام جهانی تلاش کند لبخندی زد:

یک جای دیگر برای تیم ملی ایران، عربستان سعودی، امارات، قطر، ازبکستان، چین و کره شمالی می ماند. تمامی این ۷ کشور از جهت سرمایه گذاری در این ورزش و بسترها یکسان هستند.

ایران که برای ۸ سال تحت شدیدترین تحریم ها بوده است با مقداری مشکل مواجه شده است. این را کی روش می گوید. همین تحریم ها باعث شده است که حمایت درستی از سوی فیفا و AFC از ایران صورت نگیرد و نهایتا اردوهای خوبی برای تیم ملی ایران ایجاد نشود. سال ها سال است که بازی های تدارکاتی ایران به همین خاطر لغو می شود.

کی روش می گوید که کارش برای رقابت با تیم هایی که سرمایه گذاری فراوانی را در عرصه فوتبال می کنند سخت است اما کی روش از یک عنصر رهایی بخش در تیم ملی ایران سخن می گوید:

واقعا یک شور و عشق واقعی درمورد فوتبال در ایران وجود دارد که شما نباید آن را نادیده بگیرید.

با همین عشق و شور، بازیکنان و علاقه ای که دارند می توانیم شانس خوبی داشته باشیم، ولی تا کی باید منتظر معجزه باشیم و تا کی معجزه ها برای ما تکرار خواهند شد؟

پول حرف اول و آخر را همه جا می زند و ما به منابع مالی و سرمایه گذاری بیشتر نیاز داریم. ما به تجربه بیشتری نیاز داریم ولی وقتی بازی های تدارکاتی نداریم چطور می توانیم تجربه کسب کنیم؟!

این موش و گربه بازی ها قدری کار را برایمان سخت کرده است.

با اینکه تحریم های ایران در ماه جولای رفع شده است اما سرمربی پیشین رئال مادرید هنوز از وضعیت راضی نیست و امیدی هم ندارد که به این زودی ها مسئله رفع شود.

کی روش که دورانی هم دستیار الکس فرگوسن بوده است می گوید:

ما به تجربه ای نیاز داریم که بازیکنانمان بتوانند در جام جهانی به خوبی بازی کنند. ما باید بتوانیم در جام جهانی به خوبی رقابت کنیم و تا زمانی که بازیکنانی در سطح خوب و با تجربه نداشته باشیم این کار غیرممکن است.

کی روش درمورد عملکرد تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل هم گفت:

عملکرد ما عالی بود. بازیکنان و تیم ما احترام زیادی را در آن بازی ها به دست آورد. بازیکنان، افتخار خوبی را به ملت ایران تقدیم کردند و من در این مسئله هیچ شکی ندارم.

کی روش درمورد دو واقعه مهم در بازی ایران و آرژانتین هم سخن گفت. او درمورد گل دقیقه ۹۱ مسی به ایران و باخت ایران با نتیجه ۱-۰ هم صحبت کرد. یکی از نقاط قابل توجه و عصبانی کننده کی روش این بود که خطای پابلو زابالتا روی اشکان دژاگه را داور نگرفت درحالی که تمامی کارشناسان معتقد بودند پنالتی مسلما برای ایران بوده است:

من مطمئن بودم که آنها نمی توانند به ما گل بزنند ولی وقتی خدا را داشته باشی گاهی باید منتظر معجزه هم باشی.

من این کلیشه را شکستم که آرژانتینی ها همه چیز برای بردن را در اختیار دارند. آنها مسی را داشتند. مسی می توانست در ایران به دنیا بیاید ولی خدا خواست که او در آرژانتین به دنیا بیاید.

بعد از آن، داور قدری ما را ناراحت کرد آن موقعی که برای ما پنالتی را نگرفت.

ما در جام جهانی محکم و دلاورانه جنگیدیم. همه چیز خوب بود. ۵۰ درصد آن چیزی که می خواستم محقق شد.

به عقیده کی روش بازی ایران و آرژانتین یکی از بهترین بازی های ایران بوده است

به عقیده کی روش بازی ایران و آرژانتین یکی از بهترین بازی های ایران بوده است

ایران اکنون عطش زیادی برای رفتن به جام جهانی دارد. ایران می خواهد در گروه D مسابقات مقدماتی در صدر جدول گروه باشد ولی تساوی ۱-۱ مقابل ترکمنستان شاید قدری ناامید کننده بود:

بیش از نیمی از بچه های تیم جوان هستند و عملا تیم جدیدی داریم. من قدری انتظارم از آنها بیشتر است. درواقع بعد از اینکه ما گل زدیم بازی قدری پیچیده شد. البته هیچ عذری پذیرفته نیست. زمین برای هردو تیم خیلی خوب بود ولی هوا بسیارگرم بود.

ما باید ترکمن ها را هم ستایش کنیم چراکه آنها جانانه با ایرانیان جنگیدند و با اینکه تجربه خوبی هم نداشتند توانستند بازی را کنترل کنند و نگذارند که ایران ۳ امتیاز را بگیرد درهرحال ما هنوز در بهترین حالت خودمان هستیم و برای دور بازگشت رقابت ها هم آماده ایم.

روز پنج شنبه تیم ملی گوام به تهران می آید. گوام جزیره ای است که تنها ۱۷۰ هزار نفر جمعیت دارد. اکنون ماتائوها در صدر جدول گروه ایران هستند و ۶ امتیاز دارند که در خانه هند و ترکمنستان کسب کرده اند و اکنون توانسته اند خودشان را در رنکینگ فیفا به رده ۱۴۶ برسانند.

کی روش درمورد روحیه و اعتماد به نفس تیم خیلی حساس است و دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد. گری وایت سرمربی گوام تحسین کی روش را برانگیخته است:

آنها خیلی خوب بازی می کنند. بازیکنان آنها تجربه خوبی را در لیگ امریکا کسب کرده اند. من شگفت زده نشده ام چون آنجا بودم و فهمیدم که رقابت در خون بازیکنان آنهاست و ورزش را به صورت آکادمیک و با سرمایه گذاری های امریکایی پیش می برند. سرمربی شان بسیار خوب عمل می کند از آنجایی که ویدئوی بازی هایشان را دیده ام، مدیریت خوبی بر تیم دارد و نظم خوبی را بر تیمشان حاکم کرده که کار را قدری برای ما سخت می کند.

برای کارلوس کی روش، زندگی در ایران اصلا ساده نیست:

این به خاطر شغل ماست. ما در سختی متولد می شویم. ما باید بهترین عملکرد را داشته باشیم و هرآنچه که داریم را باید انجام دهیم.

به نظر شما این مصاحبه کی روش برای ما امیدوار کننده است یا اینکه می خواهد انتظارات را از تیم ملی پایین بیاورد؟

قرار دادن پاسخ