چگونه در موی تای پیشرفت کنیم؟

0

برای اینکه بتوانیم در هنر رزمی موی تای پیشرفت کنیم نیاز داریم تا تمامی سلاح ها و داشته هایمان را توسعه دهیم. در این ورزش بیشتر باید روی ضربات پایمان توجه داشته باشیم گرچه مهارت های مشت زنی هم نباید فراموش کنیم.

ضربات مشت و دست ما کمک می کند تا سریعا بتوانیم حریف را مورد اصابت قرار بدهیم. این ضربه ما یا در همان ابتدا حریف را ناک اوت می کند و یا اینکه مقدمات ضربات بعدی ما را فراهم می کند تا بتوانیم حریفمان را از زمین خارج کنیم. ضربات پا هم می تواند مکمل ضربات مشت باشد و همدیگر را تکمیل کنند و اصلا نمی شود گفت که کدام یک بر دیگری تقدم دارد و هرکدام در جایگاه خودشان از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

اول از همه باید در زدن مشت های مستقیم به حریف، استاد شویم. باید بتوانیم حمله کردن توسط این مشت ها را بیاموزیم و اینکه چگونه در برگشت ، حریف را دفاع کنیم.

بهترین ضربات، ضرباتی هستند که از یک سمت وارد می شوند مثلا وقتی از مشت چپ استفاده می شود از ضربه پای چپ هم استفاده شود البته همیشه این روش باعث نمی شود که شما آسیب پذیر نباشید.

بگذارید اول حریف به شما حمله کند تا انتخاب های بیشتری برای ضدحمله داشته باشید

بگذارید اول حریف به شما حمله کند تا انتخاب های بیشتری برای ضدحمله داشته باشید

در مقابل، زمانی که از حریف از یک سو به شما حمله ور می شود شما باید به صورت ضربدری از فنون استفاده کنید یعنی اگر با پای چپ پاسخ می دهید سپس باید مشت راست را به کار بگیرید. این دو ترکیب بهترین ترکیب هایی هستند که در ضد حملات می شود به کار گرفت. البته این روش هم کمک می کند تا حریف شما بتواند روش شما را بخواند و درعمل شما آسیب پذیر شوید لذا پس از حرکات ضربدری دوباره به ضربات از یک سمت بدن روی بیاورید تا از تیررس حریف دور بمانید.

به طور کلی می شود گفت که باید طوری از ترکیب فنون دست و پا استفاده کرد و حریف دست شما را نخواند و نتواند حرکت بعدی شما را پیش بینی کند. اگر حریف شما نتواند حرکت شما را پیش بینی کند این فرصتی جدید برای شماست تا بتوانید ضربات بیشتری به حریف وارد کنید و نهایتا او را شکست دهید.

در موی تای شما باید تصور کنید که همیشه حریف شما می تواند دفاع کند گرچه در واقعیت هم بیشتر حملات شما را می تواند دفع نماید. در موی تای فلسفه ای هست به نام فلسفه گردو.

فلسفه گردو به شما می گوید که وقتی می خواهید به گردو دست پیدا کنید باید پوسته آن را بشکنید. وقتی حریف می تواند دست شما را بخواند و همیشه شما را دفاع کند یعنی در فاز دفاعی فرورفته و شما برای اینکه او را از پوسته خودش خارج کنید باید به ضرباتی تحریک کننده روی بیاورید تا او واکنش نشان بدهد.

براساس این فلسفه اصلا مهم نیست که شما ضربه تان را به کجای حریف وارد می کنید مهم این است که پوسته بشکند. اگر شما ضربات پایتان را به سمت دستان او روانه کنید بهتر است چراکه او را از واکنش به صورت مشت منع می کند. اگر او با مشت به شما حمله ور شود و شما با ضربه پا جواب بدهید خیلی خوب است چون می توانید صدمه بیشتری به حریف وارد کنید. شما می توانید با ضربه پایتان به سمت پاهای حریف او را از بالاآوردن پاهایش منع کنید و این خیلی می تواند در ادامه مبارزه به شما کمک کند. اگر شما بتوانید ضربه پایتان را به سمت سر حریف وارد کنید خیلی بهتر خواهد بود چون می توانید او را ناک اوت کنید.

یک روش دیگر در موی تای هست که می گوید زمانی که حریف به شما حمله ور می شود عقب بکشید و در ضدحملات به او ضربه بزنید. شما در این وضعیت همیشه در حال تحرک هستید و عملا خلاقیت در رینگ به دست شماست و هرزمان که حریف به شما حمله می کند شما می توانید به راحتی استراتژی حمله خودتان را در ضدحملات به کار بگیرید.

انتخاب های شما زمانی که در ضدحمله هستید بیشتر خواهد بود

انتخاب های شما زمانی که در ضدحمله هستید بیشتر خواهد بود

همین تحرک ها کمک می کند تا شما بتوانید به هر طرف از بدن حریفتان که می خواهید صدمه وارد کنید و از طرف دیگر هم ضربات وی را دفاع نمایید. البته یک نکته منفی هم دارد و آن این است که انرژی زیادی را برای این مسئله باید صرف کنید به همین خاطر است که بسیاری از ورزشکاران کیک بوکس به صورت کم تحرک و حالت تحرکات کوچک مبارزه می کنند.

این استراتژی کیک بوکس کارها در اینجا می تواند به خوبی به کار بیاید. سعی نکنید که زیاد به اطراف حرکت کنید. آرام آرام به سمت حریف بروید و آماده دفاع باشید. حریف شما در این حالت به شما حمله ور می شود و شما می توانید او را دفاع کنید و در ضدحملات ضربات پا را به بدن وی وارد کنید.

برنده شدن در مسابقات بیشتر از اینکه به زور وابسته باشد، به استراتژی حملات و دفاع وابسته خواهد بود. وقتی شما در حرکات استاد باشید باید به این نکته توجه کنید که چه زمانی و چگونه باید از آن استفاده نمایید. شما باید به حرکت، ریتم و تعادل خودتان برای انتخاب استراتژی تان دقت کنید و سپس حریفتان را زیرنظر گرفته و تحلیل کنید و طبق این مسائل یک استراتژی برای حمله و دفاعتان برگزینید.

فرض کنید شما تکنیک های زیادی را آموخته اید اما نمی دانید در چه زمانی به کار بگیرید. قطعا این آموخته ها به کمک شما نخواهند آمد اما از طرف دیگر فرض کنید فقط مشت مستقیم را آموخته اید و می دانید در چه زمانی به کار بگیرید. قطعا مورد دوم سودرسان تر از مورد اول خواهد بود و بهتر می توانید با حریف وارد مبارزه شوید.

عموما ورزشکاران موی تای زمانی که به رینگ می روند این استراتژی را در سر دارند: اول از همه با ضربه پا و یک سلاح سنگین او را مورد اصابت قرار بده. اما از طرفی ترکیب تکنیک ها باهم می تواند نتیجه بهتری داشته باشد. آرام آرام زمان بازی می رود اما شما شناخت بهتری از حریف پیدا کرده اید و در زمان و فرصت مناسب می توانید بهتر او را مورد اصابت قرار دهید.

یک حالت بهینه هم برای مبارزه در موی تای وجود دارد:

اصلا به تعداد زیادی از تکنیک ها فکر نکنید. تنها به این فکر کنید که می توانید یک تکنیک را به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. در جلسات تمرین مثلا ۱۰ هفته و روزی ۶ ساعت تمرین، تنها به یک تکنیک و اینکه چگونه می توانید به بهترین شکل آن را به کار بگیرید تمرکز کنید. پس از این ۱۰ هفته به سراغ تکنیک دیگری بروید و تلاش کنید تا راه های نفوذ به حریف را برای آن تکنیک خاص بیابید.

با این تمرینات و تکنیک ها شما روز به روز بهتر خواهید شد و نهایتا می توانید تعداد زیادی از فنون را به بهترین شکل در مبارزات استفاده کنید.

 

به نظر شما آیا این روش ها و تکنیک ها برای ورزشکاران موی تای سودبخش خواهند بود؟ اگر نکات بیشتری در مورد این ورزش دارید خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذارید.

قرار دادن پاسخ