تاریخ کشتی بانوان – از یونان باستان تاکنون

10

مسلما اکنون که این مطلب را مطالعه می کنید، کشتی بانوان در سطح خوبی در دنیا در حال اجراست و به صورت قهرمانی هم پیگیری می شود. اما بسیاری از افراد کشتی بانوان را به عنوان یک سرگرمی و یا ایجاد شغل برای بانوان و مشارکت دادن آنها در این ورزش نگاه می کنند درحالی که سابقه ای بسیار طولانی برای کشتی بانوان در سطح جهانی وجود دارد.

زنان از همان ابتدای تشکیل تمدن ها کشتی می گرفتند و به همین خاطر کشتی بانوان به همان اندازه که کشتی مردان عادی است، معمولی می باشد.

کشتی بانوان مانند کشتی مردان رشد کرده و تفاوتی از جهت پیشرفت آن در ابتدا نداشته است

کشتی بانوان مانند کشتی مردان رشد کرده و تفاوتی از جهت پیشرفت آن در ابتدا نداشته است اما در دوران مدرن قدری از کشتی مردان عقب تر افتاده است

تاریخ کشتی بانوان باتوجه به تاریخ نگاری های موجود به دوران یونان باستان بازمی گردد. بسیاری از تاریخ نویسان معتقدند که کشتی بانوان در اسپارتا یکی از کارهای عادی بانوان آن سرزمین بوده است همان طور که برای مردان هم همین طور بوده. زنان با زنان و مردان با مردان کشتی می گرفتند و کشتی گرفتن آنها به نحوی نشان از دلاوری ها و شجاعت آنها داشت.

با اینکه صحبت تاریخ نگاران در مورد دوران باستان نهایتا قدری نادقیق خواهد بود اما نقاشی های به جا مانده از آن دوران نشان می دهد که اهدافی پشت سر کشتی بانوان وجود داشته است؛ برخی می گویند زنان اسپارتا کشتی می گرفتند تا بتوانند قدرت کافی را برای وضع حمل فرزندانشان کسب کنند، برخی دیگر می گویند آنها کشتی می گرفته اند چرا که یکی از رسوماتی برای ازدواج در این سرزمین بوده است، برخی هم می گویند زنان در آن دوران مانند مردان هر روز کشتی می گرفته اند و به عنوان یک رقابت و مسابقه به آن نگاه می کردند.

البته اینکه کشتی در اسپارتای یونان باستان رواج داشته به این معنی نیست که دولت – شهرهای دیگر از این سرزمین هم از این قانون تبعیت می کرده اند بلکه گاهی شهرهای دیگر یونان از کشتی گرفتن منع می کردند. در شهرهای دیگر یونان آن چنانکه در تاریخ ها آمده، زنان به جای کشتی گرفتن به مبارزات رزمی (البته با ترکیبی از فنون کشتی) روی می آوردند.

کشتی بانوان معمولا در تمدن های بزرگ انجام می شده است

کشتی بانوان معمولا در تمدن های بزرگ انجام می شده است

به غیر از اسپارتا و یونان برخی از تاریخ نگاران خبر از کشتی بانوان در قبایل کشورهای دیگر در دوران باستان و تمدن های باستانی می دهند:

قبایلی در سودان جنوبی و نوبیا (جنوب مصر کنونی) بوده اند که به این ورزش احترام خاصی قائل می شدند. در این سرزمین ها رسومات به این گونه بود که قبایل در مکانی جمع می شده اند و برای عرضه اندام و نشان دادن قدرت هایشان به کشتی روی می آوردند تا هر قبیله ای بزرگی خودش را به نمایش بگذارد. از طرف دیگر کشتی باعث می شد تا هیکل و بدن های مردان و زنان آن دوران به خوبی پرورش یافته و در این راه به قبیله هایشان خدمت کنند.

در برخی از قبایل آمازون کشتی به صورتی که اکنون در مسابقات رواج دارد، مرسوم بوده است. خیلی جالب است که بدانید در آن دوران مردان و زنان در رقابت های کشتی همه ساله شرکت می کردند و مانند مسابقات این رقابت ها را برگزار می کردند. به مسابقات کشتی در آن دوران « هوکا هوکا » می گفتند. یک گروه تحقیقی از برزیل چندی پیش به سمت این قبایل سفر کردند و در پژوهشی که داشتند متوجه شدند که بانوان این قبایل به شدت در کشتی قدرتمند و ماهر هستند.

این دو مثال از کشتی باستان تنها نمونه هایی از عرصه وسیع کشتی در تمدن های باستانی است.برخی از آنها به عنوان رسومات معمول و گاه مذهبی به کار گرفته می شدند و گاه به عنوان مسابقات و گاه برای نشان دادن قدرت یک قبیله بر دیگر قبایل.

کشتی بانوان به شکل امروزی

سوپر 8 برای گسترش کشتی بانوان جهان

کشتی بانوان به شکل امروزین آن سابقه در حدود ۲ قرن دارد

کشتی بانوان به شکلی که اکنون به صورت حرفه ای پیگیری می شود از اواخر قرن ۱۹ میلادی آغاز شد. در آن زمان زنان به رقابت با یکدیگر می پرداختند و زمانی که پول به عرصه آمد کشتی بانوان رشد بیشتری کرد همان طور که برای مردان هم همین طور بود. البته در آن دوران هم از کشتی بانوان به عنوان سرگرمی هم استفاده می شد و گاه پول هایی که به عرصه می آمد در این زمینه صرف می شد.

در اوایل و میانه قرن بیستم کشتی بانوان یک شکل قرص و محکم به خودش گرفت و تلاش شد تا به عنوان یک پدیده در سرگرمی مطرح شود. در ابتدای این ورزش برای بانوان قدری حرکات و مسابقات سطح پایینی داشت و فساد زیادی را به همراه داشت. البته اگر این سطح پایین و فساد و مسائل دیگر تابع این امر را درنظر نگیریم می شد در میان بانوان خوب در آن مسابقات کسانی را یافت که در بهترین سبک خود و حرفه ای بوده اند.

پس از گذشت زمان کشتی بانوان به دو دسته اساسی تقسیم شد. دسته اول به سمت کشتی ای رفت که این روزها به عنوان کشتی کج آن را می شناسیم و دسته دیگر به سمت کشتی آزاد رفت که امروز هم رقابت های آن را در دنیا شاهد هستیم. کشتی آزاد کنونی از رقابت های المپیک پیشین به صورت کاملا حرفه ای پیگیری شد و بانوان دنیا روز به روز در این ورزش قدرتمندتر و حرفه ای تر می شوند و تلاش می کنند تا ورزش خودشان را مانند کشتی مردان به دنیا عرضه کنند.

 

به نظر شما چرا در ابتدای حرفه ای شدن کشتی بانوان، این ورزش همراه با فسادها و انحطاط ها بوده است؟

۱۰ دیدگاه

 1. یه سوال که داشتم اینه که ایا کشتی فرنگی بانوان هم داریم ؟ به راستی چرا فرنگی بانوان نداریم؟
  همون بهتر که نداریم چون واقعا جذابیت کشتی ازاد بیشتر از فرنگی هستش
  البته کشتی بانوان بهfemale wrestlingمشهوره هرچند که همون قوانین ازادرو داره وای کاش تغیراتی در قوانین واوزان به وجود بیارن تا این دو ازهم متمایز بشن مثلا قانون خاک اضافه بشه یا اوزان سنگین تر شرکت داده بشن

  • امید

   بله واقعا توی این سال ها کشتی فرنگی معضلی برای اتحادیه جهانی کشتی شده به صورتی که چند وقت پیش قوانین کشتی فرنگی رو به شکل اساسی تغییر دادن. برای دیدن قوانین جدید می تونید مطلبی که در این زمینه کار کردیم رو مشاهده کنید: http://goo.gl/Q5yCEj

  • امید

   سلام
   قصد ما هم همین است که به مسائلی از ورزش بپردازیم که تقریبا وب سایت های دیگه بهش نپرداخته باشن و یا براشون محدودیت داشته باشه. از شما هم ممنون میشم که مطلبی در این زمینه تهیه کنید و برای ما ارسال کنید.

 2. جای سوال است که چرا در دنیای امروز منشاء و محل پیدایش ابتدایی تقریبا تمامی علوم و پیشرفت های بشری، یونان باستان و غرب معرفی می شود؟! معرفی شدن غرب بعنوان مرکز پیدایش علوم، باعث شده تا آنها خود را یگانه صاحبان و وارثان علم و فناوری، چه در زمان گذشته و چه در زمان حال، در جهان بدانند. که همین موضوع باعث نوعی سلطه گری و انحصار طلبی علمی توسط کشورهای غربی گردیده است. درست است که اسلام بسیار به علم آموزی حتی از غیر مسلمانان تاکید داشته، ولی این موضوع نباید باعث شود علاوه بر علم، فرهنگ های نادرست و خود باختگی را هم به همراه آن بپذیریم. و باید صحت و درستی آنها مورد بررسی قرار گیرد.
  حقیقت آن است که برخلاف چیزی که سال هاست تبلیغ می شود، غرب مرکز پیدایش و گسترش علوم نبوده است. زیرا تقریبا تمام دانشمندان مطرح غربی در دوران باستان از مناطق کوچکی در شرق اروپا یعنی یونان و مقدونیه بوده اند که آن هم بدلیل ارتباط و استفاده علمی از تمدن های شرق بوده است و مابقی پهنه وسیع اروپا مانند: امپراطوری رم، بریتانیا و… فاقد چنین اندیشمندانی در این سطح بوده اند.
  متاسفانه این نگرش به همراه علوم غیر بومی وارد کشور شده و بسیاری از اساتید محترم ما نیز بدون تحقیق کافی آن را پذیرفته اند. بعنوان نمونه استادی شناخته شده در خصوص تاریخچه علم آمار می گفتند که این علم ابتدا در یونان بوجود آمد و آن هم به این شکل که چوپانان یونانی برای شمارش گوسفندان خود از نوعی آمارگیری ابتدایی استفاده می کردند. بنده به این استاد محترم عرض کردم که چرا بر یونان تاکید دارید؟! در صورتی که در طول تاریخ در همه جای دنیا تمامی چوپان ها برای شمارش گوسفندان خود یقینا از یک روش آمارگیری استفاده می کردند. چرا از زحمات و خدمات عظیم علمی کشورهای دیگر، مخصوصا کشورهای مسلمان کمتر سخن گفته می شود؟! در حالی که این مسلمانان بودند که با گسترش علوم مختلف و پیشرفت های علمی خود موجب ایجاد پیشرفت های امروز بشر گردیدند. آیا ترویج این نگرش باعث خودباختگی کشورها و قبول سلطه فکری غرب که به دروغ مدعی ایجاد و گسترش علوم در گذشته و حال می باشند، نیست؟!

  • امید

   نوشته خوب و قابل استفاده ای بود اما این مطلب در مورد علم کشتی نیست بلکه در مورد مهارت کشتی است. نمی توان در مقابل این سهم خواهی عظیم غرب درمورد علم و غیره ما از این سوی بام بیفتیم و همه چیز را از آن خودمان بدانیم حتی مهارت ها را

قرار دادن پاسخ