همراه با هاکوئو قهرمان ۳۱ دوره کشتی ژاپنی سومو – قسمت پایانی

0

در قسمت های اول و دوم از این مجموعه مطالب با شما بودیم و قدری درمورد کشتی سنتی سومو در کشور ژاپن برای شما صحبت کردیم. اکنون به قسمت سوم و پایانی از این مطالب می رسیم:

ورود خارجی ها به سومو

هاکوئو اولین نفری از مغولستان نبود که برای کشتی سومو به ژاپن سفر کرده باشد. بسیاری از مغول ها و حتی از کشورهای دیگر به ژاپن می آمدند تا این کشتی را بیاموزند. جالب تر اینکه موفقیت های خارق العاده خارجی ها در این کشتی باعث شد تا تبادلات فرهنگی هم میان این کشورها خصوصا ژاپن و مغولستان بیشتر شود. به عنوان مثال «تایهو» که در قسمت دوم از این مطالب برای شما ذکر کردیم اکنون به عنوان اسطوره و بهترین کشتی گیر سومو در تاریخ ژاپن شناخته می شود. تایهو از پدری اوکراینی و مادری ژاپنی متولد شده بود و نشان می دهد که کشتی سومو منحصر به کشور ژاپن نیست.

اکنون دیگر در دوره مدرن هستیم و بسیاری از کشورها با هم در ارتباطات تنگاتنگی هستند و ورزش کشتی از این قاعده مستثنی نیست. اولین کسی که از مغولستان به ژاپن آمد و یکی از بهترین قهرمانان سومو شد کسی نیست جز «آساشوریو». در شصت و هشتمین مسابقات سومو که برای اولین بار در کشور مغولستان برگزار می شد شرکت کرد و قهرمان شد. پیش از او در دوره شصت و چهارم از این مسابقات دو امریکایی هم قهرمان شدند: یک کشتی گیر ۲۳۰ کیلوگرمی از هاوایی و یکی دیگر از سوموا با ۲۳۵ کیلوگرم وزن.

بنیان های سومو

کشتی سومو مانند هر کشتی سنتی و باستانی دیگری در سراسر دنیا بسیار به فرهنگ های سنتی مردم آن کشورها وابسته است و مردم سالیان متمادی تلاش کرده اند تا این ورزش را حفظ نمایند. کشتی گیران سومو زمانی که در انظار عمومی با کیمونوس (لباس خاص ورزشکاران سومو) حاضر می شوند بسیاربسیار به رفتارهایشان و حالت های برخوردشان تسلط دارند و مراقب هستند تا بهترین رفتارها را از خودشان نشان دهند. حتی بسیاری از بازیکنان بسکتبال و فوتبال هم ممکن است به اندازه کشتی گیران سومو این قدر دقیق نباشند.

در کشور ژاپن حضور در رقابت های سومو اصلا ارتباطی به نژاد و قومیت ها و حتی کشورهای مختلف افراد شرکت کننده ندارد به همین خاطر هاکوئو و آساشوریو سال های زیادی است که در ژاپن به رقابت می پردازند و مردم ژاپن هم از آنها استقبال می کنند و این همان تبادل فرهنگی ای است که در این سالیان میان ژاپن و مغولستان ایجاد شده است و این دو کشور را به هم نزدیک نموده است. نکته جالب تر اینکه ۱۱ سالی می شود که یک ژاپنی الاصل نتوانسته به فینال مسابقات برسد و قهرمان شود!

آخرین ژاپنی که در مسابقات شرکت کرد و توانست مقامی را کسب کند « موساشیماریو کویو» در سال ۱۹۹۸ بود. البته هم بازی او یعنی «تاکانویانا کوجی» هم در سال ۲۰۰۳ توانست در میان برترهای این مسابقات جای بگیرد. از همین سال بود که آساشوریو توانست برای سه سال پیاپی قهرمان مسابقات سومو شود. بعد از اتفاق افتادن این مسائل، مسئولین مسابقات تصمیم گرفتند برای ایجاد تعادل میان بازیکنان داخلی و خارجی این قانون را وضع کنند که تنها یک کشتی گیر از هر کشور خارجی می تواند در رقابت ها شرکت کند.

آساشوریو پس از این اقدام در سال ۲۰۰۹ به سی ان ان گفت:

این ورزش آنهاست و من فکر می کنم که سوموی ژاپنی ها می تواند علاقمندان به ورزش در این کشور را به خوبی جذب کند. البته من مغولی هستم اما می دانم که یک کشتی گیر سومو هستم.

وزن سنگین کشتی گیران سومو باعث می شود تا صدمات جدی به حریفان وارد کنند

وزن بسیار سنگین کشتی گیران سومو باعث می شود تا صدمات جدی به حریفان وارد کنند

مسابقات اخیر سومو

در مسابقات اخیر یکی دیگر از مغولی ها توانست به رکورد هاکوئو حمله کند. نام او ایچینوجو تاکاشی بود که در مزارع کشور مغولستان بزرگ شده بود و توانست روی سکو برود. این بازیکن ۲۱ ساله توانست با قهرمانی خودش در مسابقات اخیر به رده «ماکوچی» (۴۲ کشتی گیر برتر تاریخ سومو) بپیوندد. حضور او در میان ۴۲ بازیکن برتر سومو در تاریخ یکی از سریع ترین پیشرفت ها را در تاریخ این ورزش رقم زده است.

بازی نهایی این مسابقات میان تاکاشی و ایکیو شوتا از اوزاکای ژاپن برگزار شد. اوزاکا یکی از امیدهای ژاپنی ها برای کسب مقام پس از سالیان زیاد در کشورشان و در سوموی سنتی خودشان بود اما نهایتا نتوانست امتیاز یازدهم را کسب کند و تاکاشی توانست مقام این دوره از مسابقات را به دست آورد.

قدری درمورد بازی تاکاشی و شوتا

بازی میان این دو کشتی گیر شروع شدو آنها با نهایت سرعت به سمت هم دویدند. هدف این بود که بتوانند تمامی قوایشان را جمع کنند و حریف را به گوشه ای پرتاب کنند اما به سرعت انرژی هردویشان به سمت تمام شدن رفت به همین خاطر به فنون جودو و کشتی به صورت ترکیبی روی آوردند و ضرباتی را به همدیگر وارد کردند.

پس از یک دقیقه بازی نفس گیر و حساس، داور بازی را نگه داشت تا به صورت خونی شوتا و بازوی ضرب دیده تاکاشی رسیدگی شود. این دو بازیکن روی هم ۵۰۰ کیلوگرم وزن داشتند و تاکاشی با وزن خودش به بینی شوتا خورده بود.

بازی که دوباره آغاز شد تاکاشی توانست شوتا را به گوشه رینگ ببرد و ضرباتی را به سینه او وارد کند و پیروز میدان شود.

 

به نظر شما آیا کشتی سومو می تواند به عنوان یکی از ورزش های عجیب دنیا انتخاب شود و به همین خاطر تماشاچیان زیادی را به خود جلب کند؟

قرار دادن پاسخ