همراه با هاکوئو قهرمان ۳۱ دوره کشتی ژاپنی سومو – قسمت اول

0

در این مجموعه مطالب می خواهیم قدری درمورد کشتی معروف سومو که از کشور ژاپن برخاسته است صحبت کنیم، کشتی ای که شک ندارم اغلب شما مخاطبین سوت حداقل تصاویری از آن را در فیلم های ژاپنی دیده اید.

سومو یعنی ورزشی که چیزی بیش از تنه زدن دو کشتی گیر سنگین وزن نیست. هیکل ورزشکاران این ورزش باید منحصر به فرد باشد به همین خاطر است که جمعیت زیادی برای تماشای این کشتی از سراسر کشور روانه مسابقات می شوند.

برای اینکه ورزشکاران این رشته بتوانند به آن بدن های عظیم و بزرگ برسند باید مقدار زیادی کباب را که حاوی کالری زیادی است مصرف کنند. آنها به صورت فشرده و با قوانین خاصی تمرین می کنند تا زمانی که مردم به تماشای آنها و بازیشان می آیند فکر کنند آمادگی آنها در حد یک کشتی گیر المپیکی است.

سال گذشته بود که هاکوئو از قهرمانان این رشته از اتحادیه جهانی کشتی (فدراسیون جهانی سابق) خواستند تا از زمین های مسابقه شان (در زبان ژاپنی به هیو heyo معروف است) بازدید کنند. هاکوئو شاید برای بسیاری از مخاطبین ما جالب باشد که این بازیکن اصالتا ژاپنی نیست و مغولی است. سال ها بود که هاکوئو به دنبال این بود که “هیدکی تومیاما” عضو دفتر مرکزی اتحادیه جهانی کشتی را می خواست دعوت کند. این دو نفر سال ها پیش با هم در یک دبیرستان درس می خواندند و هاکوئو به ژاپن آمده بود تا رویایش را در کشتی سومو به تحقق برساند. تومیاما در سال ۱۹۸۴ قهرمان المپیک شده بود و سال ها در تیم ملی کشتی ژاپن سرمربیگری کرده بود.

هاکوئو به همراه تومیاما از در پشتی سالن مسابقات وارد شدند. این قهرمان عظیم الجثه سعی داشت تا فضای آنجا را تغییر دهد. پیش از ورود آنها بازیکنان این ورزش برای خودشان دور دوهیو (زمینی دایره ای شکل که قطرش ۴ و نیم متر است و از نیزارهای ژاپن ساخته شده است) می چرخیدند. شاید نیمی از سالن را مردم فراگرفته بودند؛ آنها آمده بودند تا تمرینات بازیکنان سومو را مشاهده کنند.

هاکوئو به وسط زمین رفت و خودش را آماده مسابقه کرد. او مثل تمامی قهرمانان این رشته به زمان نیاز داشت تا تکنیک های خودش را برای آخرین بار تمرین کند و حریفش را به خوبی آنالیز نماید و بتواند راه های مقابله با حریف را مرور کند.

تمرینات سخت ژاپنی ها برای کشتی سومو

تمرینات سخت ژاپنی ها برای کشتی سومو

به مسابقات سومو ، هانباشو می گویند. برخلاف مسابقات المپیک که کشتی گیران در روز حدود ۵ مسابقه می دهند، کشتی سومو برای هر بازیکن هرروز یک بازی درنظر گرفته می شود و نهایتا هانباشو ۱۵ روز به طول می انجامد. در پایان مسابقات هرکسی که یوشو (بیشترین برد) را در مسابقات کسب کرده باشد به عنوان امپراتور (قهرمان) جام انتخاب می شود(شبیه به مسابقات کشتی پهلوانی ایران). اگر بردهای دو بازیکن مساوی شود یک مسابقه میان آن دو بازیکن انجام می شود تا نهایتا یک نفر به عنوان قهرمانی انتخاب گردد.

هاکوئو تابه حال توانسته ۳۱ بار امپراتور مسابقات سومو شود. شاید این آمار تعجب آور باشد اما او هنوز یک بازی دیگر تا رکورد امپراتور بزرگ این مسابقات فاصله دارد.

در نظر این قهرمان هیچ کدام از این قهرمانی ها به چشم نمی آمد. او تنها پس از بازی به دنبال این بود که عرق هایش را با حوله خشک کند و بدنش را کشش بدهد؛ او به شدت خم و راست می شد و ران ها و پاهایش را باز و بسته می کرد. سپس می ایستاد و ضربات زیاد پا را به سمت بالا پرتاب می کرد که اصطلاحا به آن “شیکو” می گویند؛ او با این کار می خواست در زمانی که یکی از پاهایش روی هواست بتواند تعادل خودش را حفظ کند. گاهی اوقات این حرکت را توسط بازیکنان تیم ملی ژاپن در کشتی آزاد هم شاهد هستیم که به آنها روحیه ای مضاعف می دهد و معمولا قهرمانان کشتی ژاپن این کار را انجام می دهند.

ادامه دارد… به نظر شما چرا هر ملتی کشتی خاص خودش را دارد؟ قبلا با شما در مورد کشتی تاتاری هم صحبت کرده بودیم…

قرار دادن پاسخ