۷ اصل کیک بوکسینگ برای ارتقای یک مبارز – قسمت اول

11

وقتی ذهن شما همه اش در فکر فرمول ها و اصول باشد دیگر توجهی شاید به خود کیک بوکسینگ نداشته باشید.

یک سری مفاهیم و نکات مهم در ورزش کیک بوکسینگ وجود دارد که واقعا در برخی اوقات، سخت به نظر می رسد. اگر شما بتوانید آن مفاهیم و فرمول ها را فرابگیرید می توانید به پیروزی امیدوار باشید ولی اگر نتوانید آنها را بیاموزید و درعوض حریف شما به خوبی آنها را آموخته باشد، این شما هستید که نابود خواهید شد.

تمامی تاکتیک های کیک بوکسینگ برپایه ۷ اصل استوار است : فاصله شناسی، دفاع، فریب دادن، زمان شناسی، قدرت، سرسختی و مبارزه.

در این مطلب می خواهیم منظور از این مفاهیم و اصول را برای شما توضیح دهیم و اینکه چگونه می توانید آنها را ارتقا دهید. چه شما کیک بوکس کار باشید و چه به هنرهای رزمی دیگری مشغول باشید این اصول به شما کمک خواهد کرد تا مبارزه خوبی داشته باشید.

۱. شناخت فاصله با حریف

زمانی که شما آماده حمله به حریف هستید باید دقیقا بدانید که چقدر فاصله میان شما و حریفتان وجود دارد. اگر شما به اندازه کافی به حریفتان نزدیک نباشید، زمانی که تکنیکی را انجام می دهید نمی توانید به حریف برسانید و مسلما انرژی شما هم هدر خواهد رفت اگر هم خیلی به حریف نزدیک باشید او به راحتی با دست، شما را دفاع خواهد کرد. به همین خاطر است که یک مبارز خوب کاملا فواصل را به خوبی درک می کند (نزدیک، دور و متوسط) و می تواند به اقتضای هریک از این فواصل تکنیک مناسبی را به کار بگیرد.

قدری باید درمورد این فواصلی که گفته شد توضیح بدهیم: فاصله نزدیک یعنی زمانی که شما می توانید با آپرکات و هوک، حریفتان را مورد اصابت قراردهید. فاصله میانه یا متوسط فاصله ای است که شما با دستان خودتان حریف را مورد اصابت قراربدهید و فاصله کامل یا دور به این معنی است که شما می توانید با پاهایتان به حریف حمله کنید.

برای اینکه بتوانید این اصل را تمرین کنید می توانید از هم تمرینی خودتان بخواهید تا در وسط رینگ یا زمینی که تمرین می کنید دور خودش بچرخد، زمانی که او می چرخد شروع می کند به جلو و عقب رفتن و شما می توانید با احتساب فاصله ها ضربات پا و یا مشت هایتان را به سمت او پرتاب کنید.

۲. دفاع

برای اینکه یک مبارز حرفه ای ورزش های رزمی باشید باید یک مدافع موثر و موفق باشید. اگر شما در فنون دفاعی ضعیف باشید از یک حریف معمولی هم شکست خواهید خورد. اگر مدافع خوبی نباشید حریف مقابلتان تنها به دنبال این خواهد بود که ضرباتی را هرجا که می خواهد وارد کند اما اگر فنون دفاع را بلد باشید این کار را برایش سخت می کنید.

اکنون به برخی از فنون استاندارد برای دفاع در کیک بوکسینگ می پردازیم:

دفع حمله: شما راهی دارید که بدون اینکه حمله طرف مقابل را بخواهید کاملا از کار بیندازید آن را منحرف کنید به عنوان مثال با دستانتان می توانید ضربه مشت حریف را منحرف کنید.

بستن راه: در اینجا کاملا ضربه طرف مقابل را دفاع می کنید یعنی با دست ها یا پاها کاملا راه را برای ضربات وی می بندید که می تواند در یک حرکت یا در حرکت های پشت سرهم اتفاق بیفتد. این کار می تواند ضربات بعدی و تکنیک های بعدی حریفتان را کاملا از کار بیندازد یا حداقل محدود کند.

فریب: زیاد حرکت کنید تا از سلاح و دستان حریفتان دور شوید و حریف گیج شود. در این راه اصلا نیازی ندارید که با وی وارد درگیری شوید، فریب طرف مقابل از دو مورد قبلی مفیدتر است چون در این مرحله دستان و پاهای شما برای ضدحمله کاملا آماده هستند.

ضدحمله: پس ازاینکه یکی یا همه سه مورد قبلی را انجام دادید وقت آن است که تکنیک مدنظر خودتان را روی حریف پیاده کنید و اگر حریفتان شانس داشته باشد در فاز دفاعی فرو خواهد رفت.

چرخیدن به همراه آماده بودن مشت ها : برای اینکه اثر یک مشت را کمتر کنید شما نیاز دارید که در همان جهت حریفتان به جنب و جوش و رقص پا بپردازید اما با آماده بودن مشت هایتان.

کنارکشیدن: برای اینکه بتوانید از حملات حریف فرار کنید یکی از پاهایتان را باید به عنوان پای ثابت قراردهید. همین مسئله به شما کمک می کند که از تکنیک های حریف بگریزید و در ضدحملات موفق تر باشید.

۳. فریب 

فریب و به دام انداختن حریف یکی از مهم ترین اصول کیک بوکسینگ به حساب می آید

فریب و به دام انداختن حریف یکی از مهم ترین اصول کیک بوکسینگ به حساب می آید

یک بازیکن کیک بوکس مانند بازیکن شطرنج است. او تلاش می کند تا حریف را به دام بیندازد تا فنونی که مدنظرش است را به راحتی روی حریف اجرا کند و امتیاز بگیرد.

این مسئله باعث می شود که حریف شما از روی حدس و گمانی که در مورد تکنیک شما دارد وارد مبارزه شود که همین مسئله از جهت روانی روی او تاثیر منفی می گذارد.

برای رسیدن به این مرحله نیاز به تمرین زیادی است. اکنون دو تاکنیک را برای شما توضیح می دهیم تا بتوانید در این زمینه تقویت شوید:

– برای اینکه نظر حریف را جلب فنون کنید ابتدا یک مشت سنگین را به سمت او پرتاب کنید و سریعا پشت سر آن مشتی را مستقیما به چانه حریف وارد کنید. او زمانی که ضربه دوم شما وارد می شود هنوز در فکر و مهار ضربه اول شماست.

– ابتدا به سمت صورت حریف مشت سنگینی را روانه کنید و سپس به سرعت یک هوک چپ را به سرش وارد کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ به نظر شما کیک بوکسینگ در کشور ما جا افتاده است؟

۱۱ دیدگاه

  1. سلام ببخشید من دو ماه دیگه مسابقه دارم چکار کنم که بدون ضعیف شدن بدنم وزن کم کنم و چه میوه هایی و مواد غذایی مصرف کنم و یک برنامه پیشنهادی لطفا ارائه کنید.
    ممنون میشم جواب بدید.

    • فقط غذاهای مضر رو حذف کن جواب میگیری مثل نوشابه و پفک و چیپس و… و تو این مدت سعی کن گیاهخوار بشی و در کنارش گوشتا رو کباب یا آب پز بخوری و ورزش عادیتو عادی رو به سنگین کن مطمعن باش جواب میگیری…

قرار دادن پاسخ