بلاتر رئیس شد : هنوز دود از کنده بلند می شود

0

سپ بلاتر برای پنجمین بار توانست به کرسی ریاست فیفا بنشیند. وی به خاطر فسادهای مالی و سازمانی بسیاری از مدیران ارشد فیفا در روزهای اخیر تحت فشار بود. بلاتر و علی بن حسین نتوانستند حدنصاب خوبی را در دور اول کسب کنند. در شروع دور دوم انتخابات، علی بن حسین از ادامه کار استعفا داد و این بلاتر بود که با کسب ۱۳۳ رای موافق و ۷۳ رای مخالف توانست برای پنجمین بار برکرسی مهم ترین سازمان بین المللی ورزشی تکیه بزند.

بلاتر توانست این انتخابات را پیروز شود اما در روزهای اخیر بسیاری سعی داشتند از او بخواهند که عرصه انتخابات را ترک کند. در روزهای اخیر، امریکا، سوئیس و مراکز قانونگذاری رسوایی مالی و رشوه خواری را در فیفا بررسی کردند و اعلام کرده بودند که وضعیت کنونی این سازمان بین المللی در ۱۱۱ سال حکومتش بر فوتبال بدترین شرایط را دارد.

بزن بریم فیفا

بزن بریم فیفا

پس از پیروزی بلاتر وی با خوشحالی زایدالوصفی که داشت، گفت:

بزن بریم فیفا … بزن بریم…!

بلاتر که از سال ۱۹۷۵ به فیفا پیوسته بود پیش از رای گیری گفته بود که می خواهد برای مدتی طولانی تر در این پست بماند:

به هرحال اکنون وقتش رسیده است. من احساس می کنم زمانی که در فیفا بودم خیلی کوتاه بوده است.زمان در این سازمان خیلی سریع می گذرد. من اکنون با شما هستم و دوست دارم با شما بمانم.

شاهزاده علی نیز پیش از رای گیری گفت که قول می دهد فیفایی دموکراتیک تر را به ارمغان بیاورد:

در روزهای اخیر شاهد آن بودیم که فیفای ما را طماع و رشوه خوار معرفی کرده اند و همین مسئله به زمین های فوتبال هم کشیده خواهد شد.

هیچ پاسخ آسانی به این مسئله وجود ندارد و هیچ کسی تنها مقصر این قضیه نیست چون همه ما درگیر آن هستیم و همه ما مقصریم.

آسیا، افریقا و امریکای لاتین انتظار می رفت به بلاتر رای دهند. در اروپا نیز که میشل پلاتینی مدعی شده بود همه کشورها به علی بن حسین رای می دهند، سه کشوری که به مرحله نهایی جام جهانی رسیده بودند ترجیح دادند که فرصتی دیگر به بلاتر بدهند.

انتقادات به بلاتر در عرصه سیاسی

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس گفته بود که بلاتر هرچه سریع تر برود بهتر است. از سوی دیگر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز گفته بود که دستان کثیف باید هرچه زودتر شسته شوند.

مقامات امریکایی مدیران ارشد فیفا را به دلیل فساد زیر سوال و اتهام برده بودند. سوئیس نیز تحقیقات خودش را پیرامون نحوه دادن میزبانی جام جهانی روسیه و قطر شروع کرد.

رسوایی فساد در فیفا

این رسوایی از زمانی در رسانه ها شروع شد که دفتر مبارزه با فساد انگلیس اعلام کرد این تنها بررسی فسادهای ممکن فیفا است.

یک قاضی در آرژانتین نیز دستور بازداشت سه تاجر را در این کشور به جرم رشوه خواری در بحث حق پخش تلویزیونی صادر کرد. یک سناتور برزیلی نیز دستور تحقیقات درمورد رشوه خواری در فوتبال را صادر کرده است.

فرار رئیس کنفدراسیون برزیل از مراسم!

مارکو پولو دلنیرو رئیس کنفدراسیون فوتبال برزیل خیلی سریع و پیش از اتمام رای گیری در کنگره فیفا این کشور را به مقصد برزیل ترک کرد. دلیل این بازگشت سریع وی بازداشت ۹ تن از مدیران ارشد فیفا بوده است که شامل رئیس پیشین فوتبال برزیل یعنی ماریا مارین نیز می شود. وی در کنفرانس خبری که در روزجمعه داشت اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای حضور دوباره در کنفدراسیون این کشور نداشته و مشارکتی در فسادهای فیفا نداشته است.

فیفا از طریق بازاریابی در حق پخش تلویزیونی و جذب اسپانسر تاکنون توانسته است به یکی از ثروتمندترین و فدرتمندترین سازمان های بین المللی در دنیا تبدیل شود. اکنون برای دهه هاست که این مسئله تحت تاثیر رسوایی های فساد قرارگرفته است. فیفا همیشه خودش ناظر خودش بوده و هیچ گاه به دادگاه های جنایی اجازه ورود به این سازمان را نداده است.

میزبانی جام جهانی قطر و روسیه

روسیه و قطر تمامی این مسائل درمورد کسب میزبانی شان را رد می کنند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز امریکا را به دلیل مداخله در کارهای بلاتر مورد سرزنش و انتقاد قرار داد.

قطر نیز در روز جمعه از خودش دفاع کرد و اعلام کرد که کارهای خودش را برای آماده سازی طبق برنامه به پیش می برد. میزبانی بزرگترین رخداد فوتبال جهان آن هم در یک صحرای کوچک که دمای آن در تابستان به زیر ۴۰ درجه نمی رسد بسیاری را در ورزش جهان مبهوت کرد.

تهدیدها علیه بلاتر

بسیاری از مخالفین بلاتر دیگر هرکاری از دستشان برمی آمد انجام می دادند. فدراسیون فوتبال انگلیس پیشتر اعلام کرده بود که اگر بلاتر باز هم بر کرسی ریاست بنشیند جام جهانی ۲۰۱۸ را تحریم خواهد کرد.

چرا بسیاری به بلاتر رای دادند؟

بسیاری از کشورهای درحال توسعه جهان در افریقا، آسیا و بخش هایی از امریکای مرکزی و دریای کارائیب از انتخاب بلاتر به عنوان رئیس فیفا خوشحال هستند چون با حضور اوست که از حمایت ها و پرداخت های سالانه این سازمان بین المللی در سال های جام جهانی برخوردار می شوند.

به نظر شما حضور بلاتر برای پنجمین بار در رأس فیفا برای این سازمان و ورزش فوتبال سودمند خواهد بود؟

قرار دادن پاسخ