داستان نجات کشتی توسط کارول هیون + تماشا

0

موزه شهرت آلبرتا ، کارول هیون قهرمان ۳ دوره المپیک در کشتی بانوان را به عنوان بزرگترین اسطوره ای که باعث شد کشتی المپیک حفظ شود معرفی کرد.

اکنون بد نیست در ابتدای کار، با کلیپی از حضور این بازیکن در مسابقات المپیک و جام جهانی کشتی بانوان، مطلب را آغاز کنیم. همچنین شما می توانید مصاحبه ای با کارول هیون را در اینجا مشاهده نمایید.

لینک دانلود ویدئو

حال به داستان نجات کشتی توسط کارول هیون می پردازیم:

این پیام برای کارول واقعا مانند طوفانی خانمان برانداز بود:

کشتی که قدمت آن به اندازه بازی های المپیک است از المپیک تابستانی حذف می شود…

کارول هیون اکنون یکی از اعضای موزه شهرت آلبرتاست

کارول هیون اکنون یکی از اعضای موزه شهرت آلبرتاست

ابرها و طوفان های این خبر، تیره تر و تیره می شدند و خبرها حاکی از این بود که این اتفاق حتمی است خصوصا وقتی که پس از المپیک ۲۰۰۸ پیش کارول هیون که آن روزها مدال طلای کشتی آزاد بانوان را کسب کرده بود آمدند و درمورد شایعات حذف کشتی می گفتند که باید واقع گرا بود و دیگر به این مسائل فکر نکرد و…

در آن لحظه چیزی نمانده بود که قلب کارول هیون از حرکت بایستد.

او در مورد آن لحظه می گوید:

من واقعا در شوک فرو رفته بودم. بعد از مدتی که توانستم صحبت کنم اول از همه به بهترین دوستم یعنی تونیا وربیک زنگ زدم و به او تسلیت گفتم! ما فکر می کردیم که این اتفاق واقعا رخ داده است و دیگر کشتی در المپیک نخواهد بود به همین خاطر قدری پشت تلفن گریه کردیم و من واقعا هیچ چیزی در آن لحظات به ذهنم نمی رسید.

اول از همه نتوانستم این قضیه را باور کنم ولی وقتی از منابع مختلف این مسئله را شنیدم گفتم : ” خدای من! واقعیت دارد؟!” فقط همین را توانستم بگویم. واقعا حالم بد شد.

تنها ۷ ماه بعد، کارول در یک اتاق در آرژانتین در جلسه ای حضور یافت تا دلایل خود را مبنی بر ماندن ورزشش در برنامه المپیک اعلام کند.

یک بار دیگر و زمانی که حکم داشت قرائت می شد چیزی نمانده بود که دوباره قلب کارول از حرکت بایستد. در مورد آن لحظه می گوید:

در آن لحظه واقعا داشتم از حال می رفتم. یادم می آید که در آن اتاق بودم و انگار کل وزنم بر دوش هایم بود. در آن جلسه افراد زیادی حضور داشتند تا از ورزش خودشان برای ماندن در المپیک دفاع کنند تا بتوانند آینده ورزششان را حفظ کنند.

وقتی اعلام شد که کشتی به المپیک بازگشته است تمامی کسانی که در آن جلسه دور من بودند برخاستند و شروع کردند به داد زدن و گریه کردن…

اصلا باورم نمی شد. به خاطر همین لحظه ای صبر کردم ببینم واقعیت دارد یا نه؟ بله واقعا کشتی برگشته بود.

علاوه بر اینکه او توانست مدال طلای المپیک پکن را کسب کند، ۴ سال بعد توانست مدال برنز المپیک لندن را به دست آورد. به همین خاطر وی در آرژانتین و در همان روز که از ورزشش دفاع کرد، به موزه شهرت پیوست و مهم ترین دلیلی که باعث این امر شد این بود که وی کشتی را برای همیشه در المپیک حفظ کرد.

مدال برنز کارول هیون در مسابقات المپیک 2012 لندن

مدال برنز کارول هیون در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن

او از احساس خودش در آن لحظه می گوید:

واقعا شگفت زده شدم. یک لحظه با قلب خودم تمام کسانی که به من رأی داده بودند را حس کردم. من در کالیاری نصف عمر ورزشی ام را گذرانده ام و آنها به خوبی از من پشتیبانی کردند. پشتیبانی آنها واقعا جای افتخار دارد.

بعد از این اتفاقات، کمیته بین المللی المپیک مصوب کرد که در بازی های المپیک ۲۰۲۰، کشتی با سلاح نیز در میان کشتی ها خواهد بود! واکنش هیون به این اتفاق سریع و قاطع بود:

این واقعا یک تجربه عجیبی بود. آنها می خواستند با تصویب این مسئله، کشتی را از رقابت ها خارج کنند. تمام جامعه کشتی در آن لحظه در شوک فرو رفت. همه مردم و فیلا در بهت فرو رفته بودند.

کمیته بین المللی المپیک، کمپینی را تشکیل داد تا در عرض ۶ ماه قوانین و مقررات کشتی را تغییر دهند. اما کارول هیون به همراه ۵ نفر ار مدال آوران کانادایی تصمیم گرفتند دلایل خود را برای کمیته بین المللی المپیک در مورد عواقب این کارشان ارائه دهند.

ما از دلمان با آنها صحبت کردیم و تجاربمان را در اختیار آنها گذاشتیم. ما جنبه های تکنیکی ورزش را برای آنها باز کردیم و از آنها خواستیم که رأی دهند که کشتی به المپیک برگردد.

یکی از مشکلاتی که باعث شد کشتی برای مدتی از المپیک جدا شود این بود که ما روی افتخارات مان خوابیده بودیم و لحظه ای هم فکر نمی کردیم که ممکن است ورزش مان از دست برود. من فکر می کنم که این اتفاق بد واقعا چیزهایی خوب برای کشتی داشت.

این اتفاق باعث شد که ما تلاشمان را بیشتر کنیم و کمربندهایمان را سفت کنیم تا فرصت های بهتری را به دست بیاوریم تا کمک کند ورزش مان را ارتقا بخشیم.

اکنون و در این روزها، کارول هیون که دیگر خودش را از ورزش حرفه ای کشتی بازنشسته کرده، به کشتی گیران مشتاق مشاوره می دهد.

من همیشه گفته ام که نیاز دارم به اینکه پشتیبانی های صحیح بدهم تا شما به موفقیت برسید. یکی از مهم ترین کمک هایی که می شود کرد همین سرمربی تیم است. او واقعا تلاش می کند. او به من کمک کرد تا خودم را باور کنم. و البته مربیان دیگری که داشته ام نیز همین طور.

اکنون در اتاق ورزشکاران هستم. هم کسانی که در سطوح بین المللی دارند فعالیت می کنند و هم کسانی که در سطح مدرسه و دبیرستان دارند خودشان را آماده می کنند.

کارول هیون و فرزندش میلا

کارول هیون و فرزندش میلا

البته علاوه براین مشاوره دادن ها، او میلای ۱۱ روزه خودش را هم به همراه خودش می آورد. وقتی از او پرسیده شد که با این وضعیت چقدر در شبانه روز می خوابی گفت:

نه خیلی…

واقعا میلا خیلی خوب است. خیلی گریه می کند البته همه مان می دانیم که گریه تنها راه فهمیدن گرسنگی یا زمان عوض کردن کودک است. میلا واقعا شگفت انگیز است. واقعا زندگی من را عوض کرده است و خیلی برایم جالب است که مادر باشم.

حتما میلا وقتی بزرگ شد احساس مادرش را خواهد فهمید. اینکه مادرش چه کارهایی برای کشورش انجام داده و اینکه روح تازه ای به ورزش قهرمانی کشتی بخشیده است. هروقت که کشتی المپیک را در تلویزیون ببیند یاد کار مادرش می افتد. او همیشه کوهی از مدال های مادرش را خواهد دید و در دریای آن مدال ها غوطه ور خواهد شد.

اگر بانوان ما این قدر زمان و تلاش در راه کشتی بانوان در ایران کرده بودند، آیا نمی توانستند این ورزش را در ایران به صورت حرفه ای تاسیس کنند؟

قرار دادن پاسخ