مأموریت غیرممکن بدرالملوک کهرنگی

3

نناد لالوویچ، رییس اتحادیه جهانی کشتی با استقبال از آغاز فعالیت کشتی زنان ایران گفته است از تلاش ایران برای مشارکت زنان در این رشته ورزشی هیجان زده است و مشتاقانه حمایت خود را از این برنامه اعلام می‌کند.

اشاره نناد لالوویچ به انتصاب نخستین مسئول تاریخ فدراسیون کشتی ایران در حوزه کشتی زنان است. بدرالملوک کهرنگی با حکم رسول خادم، مسئولیت امور کشتی با کمربند را به عهده گرفته است.

پوشش در این نوع از کشتی، بی شباهت به جودو نیست. بلوز، شلوار و البته مقنعه. مسابقات کشتی آلیش دختران هم با پوششی مشابه در ایران برگزار می‌شود اما نخستین بار است که فدراسیون کشتی متولی این رویدادها می‌شود.

در خصوص پوشش سر، اتفاق نظری در ورزش زنان ایران وجود ندارد. برخی رشته‌ها کلاه بر سر دختران می‌گذارند. کلاه‌هایی متفاوت. از کلاه‌های معمولی زمستانی گرفته تا نوع خاصی که شبیه پوشش سر غواص‌هاست. برخی نیز روسری یا مقنعه.

اتحادیه جهانی کشتی که تا دوران ریاست رافائل مارتینتی “فدراسیون جهانی” یا فیلا نامیده می‌شد، بارها آمادگی خود را برای تغییر پوشش کشتی زنان و جلب نظر ایران، اعلام کرده است.

مسابقات قهرمانی کشور پس از تعطیلات نوروزی برگزار خواهد شد و پس از آن هم انتخابی تیم ملی. قرار است اردوی تیم ملی هم برپا شود و احتمال میزبانی رقابت‌های آسیایی نیز مطرح شده است.

در رده زنان، استان‌های گلستان، مرکزی، سمنان، اصفهان و لرستان از مطرح‌ترین نواحی ایران در کشتی با کمربند محسوب می‌شوند.

زنان در ایران به صورت رسمی حق انجام تمرینات کشتی آزاد یا حتی تماشای مسابقات مردان را ندارند. پیش از انقلاب اسلامی هم حضور زنان به عنوان تماشاگر مسابقات مرسوم نبوده است.

اما این قاعده بارها نقض شده. در دهه ۸۰ ماهیار رسایی از کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون کشتی در محوطه این “فضای مردانه” حضور می‌یافت. همچنین تعدادی کم‌شمار از دیگر کارکنان زن فدراسیون کشتی توانستند در حین برگزاری مسابقات کشتی داخلی، در محوطه سالن حضور یابند.

در مسابقات اخیر اوپن تهران که روی ۱۵ تشک برگزار شد، همچنین جام جهانی کشتی فرنگی نیز فرناز پناهی از امور بین‌الملل فدراسیون کشتی کنار نماینده اتحادیه جهانی و خانم کهرنگی، در جایگاه ویژه نشسته بودند.

پارسال در مسابقات نونهالان، به مادران و خواهران چند کشتی‌گیر اجازه ورود به سالن داده شد.

وقتی طاهره طاهریان معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفته بود:

“هنوز درخواستی از طرف خانم‌ها برای حضور در سالن کشتی به دست ما نرسیده، صدها امضای درخواست در شبکه‌های مجازی جمع‌آوری شد. حتی جمعی از کشتی‌گیران مرد نیز گفتند این حق مادر، همسر، خواهر یا دختر آنهاست که تماشاگر عملکردشان در سالن مسابقات باشند.”

کشتی با کمربند بانوان ایران کلید خورد

از سمت چپ به راست: خانم فرناز پناهی (رئیس بخش بین الملل بانوان فدراسیون کشتی ایران ) – خانم رودیکا یاکسی (عضو هیئت رئیسه فدراسیون بین المللی کشتی) – خانم بدرالملوک کهرنگی (رئیس دپارتمان کشتی با کمربند بانوان ایران)

کشتی با کمربند بارها بین فدراسیون‌ها و انجمن‌های ورزشی دست به دست شده. از فدراسیون ورزش‌های روستایی گرفته تا ورزش‌های رزمی و پس از آن نیز انجمن‌های ورزشی. اما با دستور اتحادیه جهانی، کلیه رشته‌های سنتی کشتی باید زیر نظر فدراسیون‌ این رشته باشند، در ایران هم این رشته در خانه اصلی خودش مستقر شده است.

بدرالملوک کهرنگی می‌گوید:

“دختران کشتی‌گیر از سطح فنی بالایی برخوردارند و قرار گرفتن این رشته زیر نظر فدراسیون به رشد آن کمک خواهد کرد. راه اندازی کشتی زنان هم بسته به سیاست‌های فدراسیون کشتی است. این که در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد مشخص نیست، اما فعلا این موضوع در دستور کار قرار ندارد.”

با توجه به حفظ کشتی در جدول بازی‌های المپیک که بخش عمده‌ای از این موضوع به خاطر توسعه کشتی زنان صورت گرفت، حالا این تصمیم ایران می‌تواند بخت رسول خادم را برای کسب یکی از کرسی‌های اتحادیه جهانی را افزایش دهد.

حتی موفقیت‌ کشتی مردان ایران و داوری مسابقاتی که یک طرف آن نمایندگان ایران هستند هم مدت‌هاست به وضعیت مبهم کشتی زنان در ایران گره خورده. ایران برای حفظ جایگاه خود در دنیای کشتی، نمی‌تواند نیمی از موجودیت این رشته ورزشی را نادیده بگیرد. همانطور که تکواندو، فوتبال و والیبال ایران نیز به هر طریق ممکن، در مسابقات زنان شرکت می‌کنند.
اما غیر از کشتی زنان، مسائل دیگری هم در مناسبات دنیای کشتی نقش دارند. نناد لالوویچ در نشست خبری‌اش در تهران به خبرنگاران با صراحت از نقش مسائل سیاسی صحبت کرد.

منصور برزگر سرمربی سابق تیم ملی هم با صحه گذاشتن بر این موضوع، از اینکه رییس جمهور ایران به لالوویچ وقت ملاقات نداده انتقاد کرده است. او گفته:

“هر وقت لالوویچ به روسیه سفر می‌کند دیداری هم با پوتین دارد. بهتر بود رییس جمهور یک وقت کوتاه هم که شده به لالوویچ می‌داد. هرچند که می دانم سر ایشان شلوغ است.”

ملاقات سرای فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های جهانی ورزشی با مقامات عالی رتبه سیاسی، امری مرسوم است که در ایران نادیده گرفته می‌شود.

منصور برزگر گفت:

“ما هیچ کاری نمی‌کنیم و می‌خواهیم بدون خرج کردن، همه چیز را مفت به دست بیاوریم.”

به نظر شما، آیا کهرنگی می تواند از پس این وظیفه خطیر و تاریخی بربیاید؟

منبع

۳ دیدگاه

  1. اصلا مگه کشتی زنان تو ایران داریم فرصا هم داشته باشیم جدا از مسایل قانونی ایا عرف مردم این اجازه را میدهد که زن ایرانی (که هیچ از زنان جهان کم ندارد)کشتی بگیرد یک سوال از مسیول سایت داشتم اینکه درر دنیا زن ایرانی داریم که در مسابقات جهانی حاضر بوده

قرار دادن پاسخ